Sześć ciekawostek o Józefie Piłsudskim, o których nie macie pojęcia cz. 1


Jakie zwierzęta towarzyszyły Józefowi Piłsudskiemu przez jego życie? Kogo uważał za największego poetę? Jak nazywała się jego ulubiona rozrywka?

 1. Józef Piłsudski

  Józef Piłsudski

  Ulubiony pies Piłsudskiego wabił się … Pies. Według jednej z anegdot miał on śmiertelnie przestraszyć znaną poetkę Kazimierę Iłłakowiczównę, która przerażona szczekaniem ulubieńca Marszałka, padła przerażona na ziemię i długo nie mogła dojść do siebie, mimo zapewnień Komendanta, że zwierzę jest łagodne i ma przyjazne usposobienie.

 2. Józef Piłsudski był wielbicielem twórczości Juliusza Słowackiego, którego uważał nawet za największego poetę. Właśnie dzięki inicjatywie Piłsudskiego w 1927 r. dokonano ekshumacji prochów wieszcza, które wówczas spoczywały na paryskim cmentarzu Montmartre i przetransportowano je do Polski, by ostatecznie złożyć w krypcie królewskiej na Wawelu.
 3. Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR) Józefa Piłsudskiego dysponował środkami agitacji wyborczej, które były nieporównywalnie większe niż te zaproponowane przez partie opozycyjne. I tak na przedmieściach Krakowa pojawiał się samochód z plakatami z symboliczną jedynką, z którego rzucano ulotki. Afisze wyborcze BBWR posługiwały się prostym, zrozumiałym językiem, podkreślano w nich zasługi Piłsudskiego, a także przedstawiano go jako niezrównanego polityka i żołnierza. W kampanii wyborczej wykorzystano nawet… wózki używane przez ulicznych sprzedawców owoców i warzyw, na których umieszczano szyldy z nr 1.
 4. Józef Piłsudski uznawał szachy i stawianie pasjansa za doskonałą rozrywkę. Znał wiele rodzajów pasjansów: Grób Napoleona, Prześcieradło, Ogonki, Warkocz Wenery. Unikał natomiast brydża – gry strategicznej, w której rozmiłowała się część ówczesnej kadry oficerskiej.
 5. Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. o godz. 20:45 w ulubionym narożnym pokoju w Belwederze, w otoczeniu swojej rodziny. Po śmierci wykonano gipsowy odlew jego twarzy, a ciało zabalsamowano. Pierwsze dwa dni Marszałek spoczywał w otwartej trumnie w zamienionym na kaplicę salonie belwederskim. Przed trumną, na katafalku, wyłożono jego szablę, buławę i szarą maciejówkę z legionowym orłem.
 6. W kondukcie żałobnym podążającym ulicami Krakowa dwaj oficerowie prowadzili klacz wydaną na świat przez Kasztankę – Merę, była ona przykryta kirem. Podobieństwo do ukochanego konia Marszałka było tak duże, że wśród zgromadzonego tłumu dało się słyszeć szepty: „Kasztanka!„. W ”Ilustrowanym Kuriera Codziennym” pod fotografiami z pogrzebu znalazło się imię sławnego wierzchowca.

Bibliografia:

 1. Kalicki W., Powrót do Sulejówka, Warszawa 2001.
 2. Kucharczuk K., Piłsudski burzliwe życie w niespokojnych czasach, Warszawa 2011.
 3. Urbankowski B., Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg, Poznań 2014.

Korekta: Konrad Urbański

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

21 komentarzy

 1. Mariusz pisze:

  Z niecierpliwością czekam na część 2 : )

 2. Diana pisze:

  Część 2 już jutro 😀

 3. KK pisze:

  Tu przesyłam Pani wspomnianą drobnostkę z Jadwigą Piłsudską. Podkreślam jest to drobnostka 🙂

  http://www87.zippyshare.com/v/yiHYLX0W/file.html

 4. Bilbo pisze:

  Ciekawostki dotyczące rodziny Piłsudskiego:
  1. Informacje w rosyjskojęzycznych tekstach mówią o tym, że azerski emigrant polityczny w okresie II RP, Mehmet Amin Rasulzade, współtwórca niepodległości Azerbejdżanu, ożenił się z niejaką Wandą Piłsudską, która przyjęła muzułmańskie imię Leila. Informacja ta jest, oczywiście, nieprawdą.
  2. Rosyjskojęzyczne biografie Ayaza Ishakiego, tatarskiego emigranta politycznego z Krymu w II RP, podają z kolei, że odbywał on karę zsyłki w okresie carskim wraz z J. Piłsudskim. Jest to kolejne przekłamanie, gdyż obydwaj przebywali na Syberii w różnych latach.
  3. Prawdą za to jest fakt, że w gimnazjum żeńskim im. Szachmajerowej na warszawskiej Ochocie instruktorką Wojskowego Przysposobienia Kobiet córek Piłsudskiego była Dżennet Dżabagi, córka innego emigranta politycznego z Północnego Kaukazu.

 5. jozef pisze:

  moj tatko walczyl w legionach pilsudskiego w pierwszej wojnie do wojska byl powolany majac 17 lat wojne przezyl ale po drugiej wojnie byl z tego powodu szykanowany ze walczyl przeciw bolszewickiej rosj

 6. Anonim pisze:

  co na pisac 5 informacji o jozefie pilsudskim

 7. Nikt pisze:

  kto to czyta w 2019

 8. Adam pisze:

  lolololololololololololololololololololololololololololololololololololololo

 9. Anonim2 pisze:

  XDDDDD

 10. Wiktori pisze:

  ciekawostki są super

 11. dupa? pisze:

  ddddddddddupa zapłon dup dup dup pa pa pa

Zostaw własny komentarz