„Miłosny trójkąt” - Aleksandra Szczerbińska


Kim była kobieta, z którą Józef Piłsudski spędził wiele lat, będąc jednocześnie w związku małżeńskim z Marią? Czym zachwyciła Komendanta Aleksandra Szczerbińska? Dlaczego opinia publiczna była wobec niej nieprzychylna?

 1. Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska, żona Józefa Piłsudskiego

  Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska, żona Józefa Piłsudskiego

  W czasie małżeństwa z Marią, Piłsudski poznał Aleksandrę Szczerbińską - młodszą od siebie o piętnaście lat działaczkę PPS, którą nazywano „Towarzyszką Olą”.

 2. Aleksandra miała ogromny talent logistyczny, wielokrotnie przewoziła broń, o czym można przeczytać w jej wspomnieniach: „Metoda, jaką stosowaliśmy, polegała na tym, że wszystko niemal trzeba było wieźć na sobie. Tak więc np. kobieta w długiej sukni mogła swobodnie nieść dwa lub trzy mauzery, przywiązane do ciała, wzdłuż nóg. Rewolwery i amunicję zaszywano w długie pasy, które kładło się na siebie pod ubranie. Dynamit znakomicie nadawał się do gorsetu. Na szczęście, na modę ówczesną nie mogłyśmy narzekać. Panie nosiły obszerne płaszcze, peleryny, spódnice i suknie, staniki i staniczki, ułatwiające ukrycie wielu rzeczy. Z czasem doszłyśmy do takiej wprawy, że mając na sobie do czterdziestu funtów amunicji czy bibuły, podróżowałyśmy swobódnie, nie wzbudzając podejrzeń”.
 3. Ceremonia ślubna Aleksandry Szczerbińskiej i Józefa Piłsudskiego odbyła się zaledwie dwa miesiące po śmierci Marii, w Belwederze. Ślubu młodej parze udzielił prałat Marian Tokarzewski, natomiast świadkami zaślubin byli: lekarz Piłsudskiego – Eugeniusz Piestrzyński i adiutant Naczelnika – Bolesław Wieniawa-Długoszowski. To szybkie małżeństwo stało się pretekstem do ataków na Piłsudskiego. Zarzucano mu niezachowanie okresu żałoby, brak szacunku dla zmarłej żony, a także fakt, że utrzymuje nałożnicę.
 4. Najszczęśliwszy okres w życiu Aleksandry miał miejsce w Sulejówku – dworku Milusin. To tam oddawała się hodowli roślin, przygotowaniu ulubionych potraw dla męża i wychowywaniem dzieci.
 5. Z czasem zaczęła obawiać się kobiet, które przebywały w towarzystwie jej ukochanego. Należy tu wspomnieć Kazimierę Iłłakowiczównę, która znacznie od niej młodsza stała się sekretarką Marszałka. Warszawa trzęsła się od plotek, gdy poetka niespodziewanie pełniła obowiązki gospodyni, należne Piłsudskiej, podczas jednej z wizyt prezydenta w GISZ-u.
 6. Aleksandra Piłsudska żyła na emigracji w Londynie, gdzie zmarła 31 marca 1963 r. Została pochowana na cmentarzu North Sheen Cementery. W roku 1992 jej prochy sprowadzono do Polski i złożono na warszawskich Powązkach. Jej córka Jadwiga była pilotem, skończyła także architekturę i wyszła za mąż za oficera Marynarki Polskiej – Andrzeja Jaraczewskiego, z którym po wojnie założyła firmę projektującą meble. Jej starsza siostra Wanda skończyła medycynę i została psychiatrą.

 

Bibliografia:

 1. Koper S., Józef Piłsudski. Prywatne życie Marszałka, Warszawa 2013.
 2. Kinzler I., Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 2014.
 3. Piłsudska A., Wspomnienia, Warszawa 1989.

Korekta: Malwina Lange

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. KK pisze:

  Trochę za szybko minął ten tydzień z Marszałkiem 🙂
  Moja ogólna ocena Pani pracy to 5+/6. Ciekawe spojrzenie na marszałka z kobiecej perspektywy. Na plus zaliczam też recenzje książek - to plus portalu, że są też recenzje starszych książek, które są bardzo ciekawe. Czekam na Pani artykuły o córkach marszałka!

  • Diana pisze:

   Bardzo dziękuję za słowa uznania;) Z pewnością będzie to dla mnie dodatkowa motywacja, by teksty były jeszcze lepsze;) Pozdrawiam serdecznie:D

Zostaw własny komentarz