„Konstytucja 3 maja do kolorowania. Z kredkami w podróż w przeszłość” - K. Wiśniewki, J. Babula - recenzja


Jak zachęcić dziecko do poznania historii? Opowiadać mu o wydarzeniach minionych lat, zabrać do muzeum, przeczytać bajkę z historią w tle? A może po prostu dać kolorowankę. Konstytucja 3 maja do kolorowania. Z kredkami w podróż w przeszłość to najnowsza propozycja od Wydawnictwa Olesiejuk.

konstytucja-3-maja-do-kolorowania-z-kredkami-w-podroz-w-przeszlosc-b-iext33191065Coraz częściej możemy spotkać książki dla dzieci, które przedstawiają wybrane wydarzenie historyczne. Na polskim rynku mamy już bajki o Mieszku I, Kazimierzu Wielkim, a także o Godle. Alternatywą dla takiej formy przybliżenia najmłodszym historii są kolorowanki. W tym roku jedną z nich Wydawnictwo Olesiejuk poświęciło Konstytucji 3 maja.

Kolorowanka jest formatu kartki A3. To, czy jej gabaryty są zbyt duże czy nie, jest raczej kwestią indywidualną. Z pewnością  taki rozmiar pozwoli dzieciom na dokładne przyjrzenie się zamieszczonym ilustracjom i opisom. Nie jest to też typowa kolorowanka. Niektóre obrazki są już kolorowe, co z pewnością przyciągnie wzrok najmłodszych.

Obok rysunków do malowania znajdziemy m.in. prawdziwe obrazy, jak chociażby Konstytucja 3 maja 1791 roku Jana Matejki z 1891 r. Niestety są to miniatury, na których nie wszystko widać idealnie. Tutaj zdecydowanie przydałby się nieco większy rozmiar, aby dziecko mogło dokładnie się przyjrzeć.

Każda strona jest również opatrzona  opisami. Znajdziemy wśród nich  podpisy osób, które widnieją na obrazku, a także  objaśnienia odznaczeń i budynków. Taka forma z pewnością pomoże w  przyswajaniu wiedzy.  Informacje są tak sformułowane, aby dzieci w wieku od 8 do 13 lat miały możliwość łatwego ich zrozumienia. Młodsi mogą skorzystać z samej kolorowanki, bowiem opisy są dla nich zbyt skomplikowane. Jednak dzięki temu, książka ma podwójne zastosowanie. Możemy  pokazywać najmłodszym rzeczy związane z Konstytucją 3 maja i sami nieco o niej opowiedzieć, jednocześnie nie zalewając dziecka trudnymi do przyswojenia informacjami. Z drugiej strony, dla starszych jest to ciekawa  forma powtórzenia tematu. Kolorowanka z pewnością może zostać wykorzystana jako pomoc naukowa na zajęciach z historii w klasach IV-VI, jak również w klasach I-III na edukacji społecznej lub plastycznej.

Podsumowując, Konstytucja 3 maja do kolorowania. Z kredkami w podróż w przeszłość to idealny sposób na zapoznanie dzieci z historią naszego kraju. Książkę mogą wykorzystać zarówno rodzice podczas zabawy w domu, jak i nauczyciele w czasie zajęć lekcyjnych. Jedynym minusem kolorowanki są zbyt słabo sklejone kartki, przez co przy przewracaniu łatwo je wyrwać. Można oczywiście założyć, że takie jest jej przeznaczenie, by dziecko mogło wyrywać dowolne strony, jednak bardziej poręczne byłoby nieco lepsze wykonanie.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ format

+ przejrzyste ilustracje

+ opisy do zdjęć

+ ciekawy sposób przedstawienia tematu

Na minus:

- słabe wykonanie (kartki łatwo się wyrywają)

 

Tytuł: Konstytucja 3 maja do kolorowania. Z kredkami w podróż w przeszłość

Autor: Krzysztof Wiśniewski, Joanna Babula

Wydawca: Wydawnictwo Olesiejuk

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-274-4809-5

Liczba stron: 48

Oprawa: broszurowa

Cena: 12,99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz