Historyczne Oscary. Wybrano najlepsze projekty historyczne 2015


Wystawa stała Muzeum Katyńskiego, rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945„ oraz społeczna akcja ”Chwalimy się Powstaniem” to Wydarzenia Historyczne Roku 2015! Wyboru dokonały tysiące internautów.

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku powstał by uhonorować organizatorów najlepszych, najfajniejszych i najwartościowszych inicjatyw historycznych w danym roku.

Tegoroczni zwycięzcy / fot. Konrad Tracz

Tegoroczni zwycięzcy / fot. Konrad Tracz

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z historia.org.pl, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których Jury wybrało finałową piętnastkę podzieloną na trzy kategorie. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad siedem tysięcy internautów. Była to dziewiąta edycja plebiscytu.

W kategorii „Wystawa” najwięcej głosów otrzymała ekspozycja stała Muzeum Katyńskiego. Wystawa została otwarta - w symboliczny dzień - 17 września 2015 r. w historycznej Kaponierze na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przedstawia Zbrodnię Katyńską za pomocą wyjątkowych zabytków rzeczowych, a także dokumentów i archiwaliów.

17

fot. whr.muzhp.pl

W kategorii „Wydarzenie„ za najważniejsze w 2015 roku internauci uznali widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945„ zorganizowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ”Garnizon Suwałki” oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Celem widowiska było upamiętnienie masowych aresztowań przeprowadzone przez NKWD na Suwalszczyźnie w lipcu 1945 roku.

19.07.2015, Giby, Rekonstrukcja historyczna - "Oblawa Augustowska". © 2015 Wojciech OTLOWSKI

fot. whr.muzhp.pl

W kategorii „Edukacja i multimedia„ zwyciężyła społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem„ przeprowadzona przez ”Głos Wielkopolski”. Regionalna gazeta chciała zachęcić wszystkich Wielkopolan, by nie pozwolili zapomnieć o najważniejszym dla regionu zrywie wolnościowym – Powstaniu Wielkopolskim.

15

fot. whr.muzhp.pl

Pozostałe wydarzenia, które znalazły się w finale Plebiscytu:

Kategoria „Wydarzenie”

 1. Otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie (organizator: Gmina Radzionków)
 2. Obchody 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie)
 3. Otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika (organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu)
 4. Otwarcie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie (organizator: Muzeum Regionalne w Siedlcach)

Kategoria „Wystawa”

 1. Wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi (organizator: Muzeum Warszawy)
 2. Wystawa stała Muzeum Emigracji w Gdyni (organizator: Urząd Miasta Gdyni)
 3. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” (organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach)
 4. „PLAN FILMOWY” (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

Kategoria „Edukacja i Multimedia”

 1. Kronika Narodzin Solidarności (organizator: Program 1 Polskie Radio SA)
 2. „Być Wielkim” – wirtualny spacer po Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (organizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa)
 3. Wolne Dźwięki - dajemy głos historii (organizator: Fundacja Wolne Dźwięki)„Historia dla Polonii” – Historia Polski na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej dla polskich dzieci i młodzieży zamieszkałych za granicą (organizator: Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Projekty oceniała Komisja Konkursowa, w składzie: Maciej Chmiel (Dyrektor TVP 2), Lena Dąbkowska-Cichocka (przedstawiciel Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (Redaktor naczelny portalu historia.org.pl), prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. Andrzej Nowak (Kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim).

„Wydarzenie Historyczne Roku„ jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenia historyczne 2014 r. uznało:  „Krakowscy Wyklęci„ (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), ”Projekt: Pilecki” (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento) oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak„, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji ”Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Walkow pisze:

  Az dzwine ze nie ma zwyciestwa naszego Ukochanego Przywodcy.

 2. Bilbo pisze:

  A kim jest „nasz Ukochany Przywódca”?

Zostaw własny komentarz