Rotmistrz Witold Pilecki –młodość, kresowy żołnierz i obywatel – ciekawostki cz. 1 |
Rotmistrz Witold Pilecki – jeden z najdzielniejszych żołnierzy Polski Walczącej i Polskiego Państwa Podziemnego - po latach komunistycznego zapomnienia, wreszcie znalazł swoje miejsce w pamięci Polaków. Kim był ten, którego imię noszą szkoły i ulice?
-
Ród Pileckich wywodził się z Litwy, obejmował majątek Starojelnia, a z czasem został powiększony o Sukurcze koło Lidy, które stały się źródłem dochodu Pileckich. Zarówno po kądzieli, jak i po mieczu Pilecki odziedziczył tradycje niepodległościowe (jego dziadowie brali udział w powstaniu w 1863 r.)
- Julian Pilecki i Ludwika z Osiecimskich mieli pięcioro dzieci: Marię, Józefa (zmarł w wieku pięciu lat), Witolda, Wandę i Jerzego.
- Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, gdzie mieszkał do dziewiątego roku życia.
- Ze względu na powszechną rusyfikację Pileccy postanowili, że ich dzieci będą się kształcić w polskiej szkole. Rodzina przeniosła się do Wilna, jedynie Julian Pilecki wciąż pracował w Ołońcu, aby zapewnić bliskim utrzymanie.
- 3 marca 1914 r. w Wilnie Witold wstąpił do harcerstwa, ponadto związał się z kółkiem „Narodowcy„ i Towarzystwem ”Sokół”.
- Przyszły rotmistrz utworzył swój pierwszy zastęp harcerski w Orle, gdzie uczęszczał do szkoły. Był także współorganizatorem kółek samokształceniowych.
- Witold Pilecki brał udział w obronie Grodna w 1920 r. – tam, ryzykując życie, wrócił wraz z innym żołnierzem na opuszczone pozycje, by uratować ośmiu kolegów.
- Był komendantem- instruktorem Oddziału Nowoświęciańskiego Związku Bezpieczeństwa Kraju. Z tą organizacją związał się już po demobilizacji.
- Do końca 1923 r. Pilecki pełnił równolegle kilka funkcji harcerskich. Ten etap w jego życiu musiał się jednak zakończyć - władze ZHP nie zezwalały na pracę w Związku Bezpieczeństwa Kraju.
Bibliografia:
- Pilecki K., Był sens walki i sens śmierci, Bydgoszcz 1998.
- Wysocki W. J., Rotmistrz Witold Pilecki 1901- 1948, Warszawa 2012.
Korekta: Jagoda Marek
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Zanim Franciszek Erazm Pilecki, komornik lidzki, objął dwór w Starojelni (dzięki małżeństwu z Alojzą Chlewińską, wojszczanką rzeczycką) posiadali nieopodal majątek Łopuszna.