„Mówcie mi Bezprym” – G. Bąkiewicz – recenzja


Kim był Bezprym? Nikt nie wie? Zapewne dlatego, że chociaż był najstarszym synem Bolesława Chrobrego, to nie on, lecz jego młodszy brat Mieszko II odziedziczył koronę. O samym Bezprymie nie wiemy wiele, ale Grażyna Bąkiewicz podjęła wyzwanie i przedstawiła jego postać dzieciom, choć tę książkę zdecydowanie polecam także dorosłym.

bezprymAby dotrzeć do informacji o Bezprymie, Bąkiewicz musiała przejrzeć średniowieczne kroniki, które tratują o Bezprymie głównie, kiedy był nastolatkiem. Choć był poniekąd zepchnięty w cień historii przez swego ojca i brata, to mimo wszystko jego życie było niezwykłe, a jego losy możemy poznać dziś dzięki wydawnictwo Literatura.
Historia Bezpryma jest naprawdę bardzo ciekawa i w taki właśnie sposób do tematu podeszła Grażyna Bąkiewicz. Z pewnością książka Mówcie mi Bezprym jest skierowana do nieco starszych dzieci, nie tylko ze względu na swoją objętość, ale też z powodu zawartych w niej nieco zawiłych spraw politycznych. Dlaczego Bezprym nie został królem, chociaż należało mu się to z pierwszeństwa urodzenia? Kwestia dla wielu dyskusyjna, choć autorka przyjęła swoją wersję, być może bardziej zrozumiałą dla młodych czytelników i nie będę tego poddawać w dyskusję. Mimo wszystko, choć w książce zawarte są skomplikowane kwestie, autorka stara się je przedstawić w jak najprostszy sposób, które są zrozumieć nawet dzieci.

Ta publikacja, co jest zawsze wielką zaletą pozycji wydawanych przez Literaturę, prezentuje się naprawdę pięknie. Twarda oprawa, ciekawa okładka, a przy tym niska cena sprawia korzystne wrażenie. Jeśli ktoś chce zrobić prezent dla swojej pociechy, Mówcie mi Bezprym to fantastyczna opcja. To historia, która bawi i uczy jednocześnie a przy tym książka, jakich naprawdę mogłoby być więcej. Opowiadając o wydarzeniach, które miały miejsce sto, dwieście, tysiąc lat temu, nie powinniśmy zapominać także o młodszych, którzy chłodną wiedzę znacznie lepiej niż my. Jeśli powierzymy im taką książkę, możemy być pewni, że jeśli będą mieć podaną historię w takiej właśnie wersji, to będą chodzić na szkolne lekcje ze zdecydowanie większym entuzjazmem.

Plus minus:
Na plus:
+ piękne wydanie
+ język odpowiedni dla młodych odbiorców
+ kwestie historyczne przedstawione w ciekawy sposób
+ niska cena
Na minus:
- brak

Tytuł: Mówcie mi Bezprym
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Wydawca: Literatura
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-837-672-43-00
Liczba stron: 280
Okładka: twarda
Cena: 24,90 zł
Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Anonim pisze:

  Bezprym to Bolesław Chrobry i syn Mieszka1 oraz brat Mieszka2 jak by co

  Nigdy nie można wieżyć robotm mam nadzieję że pomogłam

  • hwdhsdknk pisze:

   Nigdy nie można wieżyć robotm- zgadzam się ale szczerze to bezprym to nie Chrobry i nie syn Mieszka1

 2. Anonim pisze:

  Tl

Zostaw własny komentarz