XV-wieczny inkunabuł w toruńskiej Książnicy


Książnica Kopernikańska wzbogaciła się o kolejny inkunabuł. Vitae XII Caesarum kosztował 120 tys. zł i jest jednym z 32 zachowanych na świecie egzemplarzy.

Swetoniusz

Swetoniusz

Autorem dzieła jest Swetoniusz, żyjący w II w. naszej ery, pisarz rzymski. Do tej pory było wiadomym, że istnieje 31 egzemplarzy Vitae XII Caesarum, które wydrukowano w XV wieku. Pojawienie się kolejnego stanowi niemałe zaskoczenie. Książnica Kopernikańska miała możliwość zakupu tego działa dzięki pomocy Cereal Partners Poland Toruń-Pacific, który zapłacił 2/3 ceny. Reszta pieniędzy pochodziła z Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pod który podlega biblioteka.

Obecnie w Książnicy znajdują się 73 inkunabuły, z których najstarsze datowane są na 1472 r. w kolekcji biblioteki możemy znaleźć m.in. Operę Wergiliusza z 1485 r. oraz pistolae ad familiares Cycerona również z 1485 r.

To nie pierwszy raz, gdy Careal Partners pomagają Bibliotece w pozyskaniu cennych dzieł. Dzięki współpracy udało się się zakupić m.in. Operum Divi Hieronymi […] tomus commentarios in prophetas, quos maiores vocant, continent z komentarzami do prorockich ksiąg Starego Testamentu autorstwa św. Hieronima oraz Postilla to jest Kazania albo wykłady świętych Ewangelii, które przez wszystek rok w niedziele i przedniejsze święta w Kościele Krześcijańskim czytany bywają z 1594 r.

 

Źródło: www.ksiaznica.torun.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz