Odsłonięto tablicę ku czci gen. dywizji Klemensa Rudnickiego


W niedzielę pełnomocnik premiera ds. Dialogu Międzynarodowego, minister Anna Maria Anders oraz Zbigniew Mieczkowski, oficer 1 Dywizji Pancernej, odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą generałowi dywizji Klemensowi Rudnickiemu.

l1010226

Odsłonięto tablicę ku czci gen. dywizji Klemensa Rudnickiego / fot. premier.gov.pl

Generał dywizji Klemens Rudnicki (1897-1992) - walczył o Niepodległość Polski w okresie I wojny światowej i w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Kawalerzysta, pancerniak. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. (d-ca 9. Pułku Ułanów Małopolskich) oraz tworzył struktury konspiracyjne późniejszej Armii Krajowej we Lwowie. Aresztowany przez NKWD w 1940 r. wychodzi na wolność w ramach tworzącej się Armii Andersa w ZSRR i na Bliskim Wschodzie. Przechodzi cały szlak bojowy II Korpusu PSZ jako z-ca dowódcy 5. Kresowej Dywizji Piechoty, a później dowódcą I Dywizji Pancernej. Wsławił się w bitwach pod Monte Cassino, Anconą i Bolonią.

Po wojnie na emigracji gdzie był prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii oraz spadkobiercą tradycji Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Autor wspomnień „Na polskim szlaku”.

Źródło: kprm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Marengo pisze:

    Dobra zmiana

Zostaw własny komentarz