„Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań” - R. Wolański - recenzja


Eugeniusz Bodo „Już taki jestem zimny drań” to trzecia już biografia gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego w dorobku Ryszarda Wolińskiego. Historia życia wspaniałego aktora  „zdolnego lenia” opatrzona została przedmową pióra Bohdana Łazuki, który znał osobiście legendę polskiego kabaretu, Młodego Boga srebrnego ekranu, słowika do dziś wzruszającego rzesze fanów piosenkami płynącymi z czarnych krążków słynnej wytwórni Syrena Rekord.


bodoeugHistoria burzliwego życia Bohdana Eugène Junoda, owocu dwóch wielkich miłości – szwajcara do polskiej szlachcianki i obojga rodziców do dziesiątej muzy – kina, została rzetelnie i dokładnie opisana od urodzin Bodo w Genewie po jego tragiczną śmierć w sowieckim łagrze w Kotłasie (obwód archangielski).

Ryszard Woliński, opierając się na dużej ilości różnorodnych źródeł rozpościera przed czytelnikiem całkowicie wyzutą z elementów plotkarsko-sensacyjnych historię życia niesamowitego człowieka. Opisuje jego sukcesy, nie skupiając się na krążących wokół artysty plotkach, choć nie przechodzi obok nich całkowicie obojętnie.

Biografia „Zimnego Drania” ma ogromną wartość dla wielbicieli przedwojennego kina i kabaretu. Dwa pierwsze rozdziały: Miłe złego początki i Tak jak w kinie opisują narodziny, rozwój talentu i kariery Eugeniusza Bodo. Rozdziały ułożono w sekwencji opisującej kolejno sceny i kabarety, w których występował oraz filmy, w których grał artysta. Ryszard Woliński nie ograniczył się jednak wyłącznie do opisu sukcesów i porażek bohatera swojej książki. Losy Bodo zostały umiejętnie wplecione w historię polskiego teatru i kina. Ogromną zaletą książki są umieszczone w wyszczególnionych blokach biografie aktorów, reżyserów, muzyków i innych artystów, z którymi zetknął się bohater książki. Równie cenne są podane w podobny sposób informacje na temat często już zapomnianych filmów, w których grał Bodo. Ostatni rozdział książki – A na koniec, opisuje ostatnie lata artysty. Dramatyczną ucieczkę przed Niemcami w 1939 r., wspólną z innymi artystami tułaczkę po ZSRR, wreszcie schwytanie przez NKWD, długi i niesprawiedliwy proces (a także krążące wokół niego plotki i przekłamania) oraz śmierć artysty.

Wartość biografii Eugeniusza Bodo autorstwa Ryszarda Wolińskiego podnosi ogromna ilość fotografii, reprodukcji plakatów i filmowych fotosów.
Słowem Eugeniusz Bodo „Już taki jestem zimny drań” jest książką niesamowicie ciekawą, przenoszącą czytelnika w świat przedwojennego kabaretu i kina, a jednocześnie rzetelną biografią artysty, który po dziś dzień jest dla Polaków symbolem humoru, talentu i czaru.
Plus/minus:
Na plus:

+ estetyczne wydanie
+ dobrej jakości papier
+ rzetelna, pozbawiona skandalizujących wątków biografia
+ świetnej jakości fotografie i reprodukcje plakatów
+ biografie artystów dwudziestolecia
+ opisy filmów z udziałem Eugeniusza Bodo

Na minus:
- brak
Tytuł: Eugeniusz Bodo „Już taki jestem zimny drań”
Autor: Ryszard Wolański
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: Wydanie I (dodruk) 2015
ISBN: 978-83-7510-857-6
Liczba stron: 407
Okładka: twarda
Cena: 55,90 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz