Muzeum Pamięci Sybiru będzie oddzielną placówką


Muzeum Pamięci Sybiru nie będzie już podlegać pod Muzeum Wojska. Taką decyzję podjęli białostoccy radni. Nowe muzeum zacznie samodzielnie funkcjonować od nowego roku.

Polacy na Syberii. Źródło: ipn.gov.pl

Polacy na Syberii. Źródło: ipn.gov.pl

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę obiektu. Na razie nie wiadomo jak szybko zostanie on wybrany oraz czy prace budowlane rozpoczną się w tym roku. Znane jest natomiast miejsce budowy oraz projekt architektoniczny. Wiadomo również, że otrzymano pozwolenie na prace budowlane.

Muzeum w Białymstoku będzie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury. Pomysł powstania placówki pojawił się już sześć lat temu. Problemem okazało się dofinansowanie. Samorząd nie mógł liczyć na wsparcie z Unii Europejskiej, a resort kultury mógł dać jedynie 4,5 mln zł. Szacowany koszt budowy to 30 mln zł.

Spotkanie, które miało miejsce pod koniec maja z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem, dało zielone światło do powstania muzeum. Zapewnił on, że Ministerstwo Kultury jest przygotowane na większe niż dotychczas oferowane wsparcie finansowe.

Źródło: dzieje.pl

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz