„Pani de Maintenon niekoronowana królowa Francji” - Ch. Haldene – recenzja


Markiza de Maintenon choć nigdy nie została oficjalnie koronowana, to w historii przesłoniła postać pierwszej żony Ludwika XIV – Marii Teresy Austriackiej. Françoise pochodziła z niższego stanu i nic nie zapowiadało, by kiedykolwiek miała zostać królową Francji. O losach tej niekoronowanej królowej przeczytamy w książce Charlotty Haldene.

93d0fd0deecae3ecbddb0fd57271f246b04b9ef9Autorka przedstawia losy markizy od najmłodszych lat. Co ważne opisuje także związek z pierwszym mężem, francuskim poetą, Paulem Scarronem. Choć książka została wydana w 1974 r. to trudno we współczesnych opracowaniach o równie dobry opis małżeństwa tych dwojga. Zazwyczaj związek ten jest opisywana bardzo krótko, skupiając się bardziej na relacjach markizy z Królem Słońce.

Maintenon wyłania nam się przede wszystkim jako osoba bardzo inteligentna, która nikogo nie udawała, czym właśnie zauroczyła francuskiego monarchę. Charlotta Haldene nie tylko skupiła się na cechach markizy, ale także przedstawiła jej udział w różnych wydarzeniach (np. odwołanie edyktu nantejskiego) oraz działalności (założenie szkoły Saint-Cyr).

Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej autorka skupia się na życiu markizy de Maintenon przez związkiem z Ludwikiem XIV. Druga opowiada ich wspólne losy. Części są podzielone na rozdziały – 14 oraz 12. Na końcu znajduje się postscriptum, dodatek, gdzie zostało wyjaśnione, dlaczego taki a nie inny wizerunek markizy przeszedł do historii oraz o fałszowaniu jej listów. Na samym końcu umieszczono bibliografię oraz spis ilustracji. W bibliografii znajdują się jedynie tytuły francuskie i są to często źródła, ale znajdziemy także opracowania. Obecnie niektóre z tych prac są dostępne w języku polskim.

Publikacja zawiera wiele ciekawych informacji na temat markizy de Maintenon. Dobrze by zatem było, gdyby Państwowy Instytut Wydawniczy zdecydował się na ponowne wydanie książki.

 

Plus Minus

Na plus:

+ podjęty temat

+ narracja

+ przystępny język

+ bibliografia

Na minus:

- brak

Tytuł: Pani de Maintenon niekoronowana królowa Francji

Autor: Charlotte Haldene

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy

Rok wydania: 1974

ISBN: -

Liczba stron: 272

Oprawa: twarda

Cena: ok. 20 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Andrzej pisze:

    Ciekawe czy owa autorka napisała że ów Scarron to był kaleka, zdaje się że pozbawiony obu nóg i późniejsza pani de Maintenon, Kreolka zresztą, była właściwie jego pielegniarką a poza tym luksusową prostytutką. Przez jakiś czas była nawet utrzymanką jakiegoś wielkiego arystokraty. Faktem jest że potrafiła omotać Ludwika XIV, od którego była zresztą 7 lat starsza ale przede wszystkim dlatego że zdołała sobie zaskarbić sympatię jego dzieci które miał z panią de Montespan

Zostaw własny komentarz