Polska droga do NATO i jej polscy bohaterowie. Zobacz 10 zdjęć symboli


Polska droga do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckiego nie była ani łatwa ani szybka, ale dzięki wysiłkowi wielu rządów i prezydentów zakończyła się sukcesem. Warto przypomnieć wydarzenia i ich bohaterów, którzy stali za członkostwem Polski w NATO.

Pierwsza wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Polsce

Visit by NATO Secretary General Manfred Worner to Poland

Sekretarz Generalny NATO Manfred Woerner witany przez ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego na lotnisku Okęcie, Warszawa, 13 września 1990 r. (NATO Press Service, sygn 12949-15)

Pierwsze wizyty Prezydenta Lecha Wałęsy w Kwaterze Głównej NATO

b00598

Sekretarz Generalny NATO w polskiej ambasadzie w Brukseli, 3 kwietnia 1991 r. (NATO Press Service, sygn 3362-14)

b00613

Wizyta Prezydenta RP Lecha Wałęsy w Kwaterze Głównej NATO. Prezydent Wałęsa na konferencji prasowej z Sekretarzem Generalnym, 3 lipca 1991 r. (NATO Press Service, sygn 13357/6)

Sekretarz Generalny NATO Manfred Woerner odwiedza Polskę

Visit to the Parliament

Spotkanie Premiera Jana Olszewskiego z Sekretarzem Generalnym NATO, który kolejny raz odwiedził Polskę, Warszawa, 18 marca 1992 r. (NATO Press Service, sygn 13697-18)

Spotkanie Hanny Suchockiej z Sekretarzem Generalnym NATO

b00275

Wizyta Premier RP Hanny Suchockiej w Kwaterze Głównej NATO, 7 października 1992 r. (NATO Press Service, sygn 13914/6)

Polska przystępuje do Partnerstwa dla Pokoju

b00856

Podczas wizyty w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Premier Waldemar Pawlak podpisał deklarację przystąpienia Polski do programu Partnerstwa dla Pokoju, 2 lutego 1994 r. (NATO Press Service, sygn 14440-7a)

Wizyta Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Kwaterze Głównej NATO

b00121

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w Kwaterze Głównej NATO spotkał się z Sekretarzem Generalnym Javierem Solaną, 17 stycznia 1996 r. (NATO Press Service, sygn 15341-15)

Wizyta Premiera Jerzego Buzka w Kwaterze Głównej NATO

Meeting with NATO Secretary General Javier Solana

Spotkanie Premiera Jerzego Buzka z Sekretarzem Generalnym NATO Javierem Solano w Brukseli, 15 października 1998 r. (NATO Press Service, sygn 16736-09)

Polska przystępuje do Sojuszu Północnoatlantyckiego

b0001231

W Bibliotece Trumana w Independence w Stanach Zjednoczonych Minister Spraw Zagranicznych Polski Bronisław Geremek podpisał dokumenty akcesyjne członkostwa Polski w NATO, 12 marca 1999 r. (fot.Harry S. Trumana Library)

Uroczystość przystąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO

16th March 1999 - NATO HQ Brussels Ceremony to mark the Accession of the Czech Republic, Hungary and Poland to the North Atlantic Treaty. Left to right: Mr. A. Buzek (Prime Minister, Poland); Mr. M. Zeman (Prime Minister, Czech Republic); NATO Secretary General Dr. J. Solana; Mr. V. Orban (Prime Minister, Hungary).

Uroczystość w Kwaterze Głównej NATO z okazji akcesu Polski, Czech i Węgier do Sojuszu. Stoją premierzy nowych członków i Sekretarz Generalny NATO, 16 marca 1999 r. (NATO Press Service, sygn 16938-05)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

9 komentarzy

 1. Caapsel pisze:

  Opowiadacie historię prawdziwą. Pis tworzy jej wersję alternatywną - hańba im za to.

 2. ew pisze:

  I to jest prawda o tych, którzy przyczynili się do wstąpienia Polski do NATO. Pisowska wystawa świadczy o małości tych ludzi, o ich kompleksach. Wstyd.

 3. Hahaha pisze:

  A gdzie Duda? Hahahah

 4. jaskokrakow pisze:

  to jest historia - jej sie nie zmieni chyba ze pisiory napiszą swój scenariusz - Rejsu przez pokolenia

  • andrzej pisze:

   PISowska banda kłamców napisze sdwoją własną historie. Niedługo dowiemy się, że dzięki ich zaangażowaniu Niemcy zostali pokonani w II wojnie światowej. Historia której uczono nas w skołach zostanie anulowana w nocnym głosowaniu w sejmie.

 5. Zofia pisze:

  I to jest ta prawda którą teraz się pomija a uwypukla ich chorą wyobrażnię i przekształca według swoich potrzeb ‚dla dobra Polski inas wszystkich należałoby się to jak najszybciej przerwać.

 6. Alicia Jonas pisze:

  Najsmutniejsze , ze dranstwo pisowskie
  Bedzie uczyc zaklamanej historii
  Melodies!

 7. jozef pisze:

  To wszystko,to plugawe oszustwo. Przekleństwo narodu. Gdzie są ludzie którzy od pierwszego dnia walczyli o wejście do NATO, jak ; Jan Nowak Jeziorański, Brzeżiński i KPN

 8. Bilbo pisze:

  Wałęsa z jego planem NATO-Bis? Wałęsa z jego zgodą na spółki rosyjskie w byłych bazach wojskowych Armii Radzieckiej? Jakie zasługi we wchodzeniu Polski do NATO ma ten człowiek? Zerowe. Podobnie minister Skubiszewski. Przecież ci politycy robili wszystko, żeby Polska pozostała w strefie cienia.
  OK, zgadzam się, że PiS ostro przegina. Ale nieprawdą też jest to, że od samego początku po przełomie 1989/90 r. rządy III RP prosto dążyły do NATO. Niestety, środowiska lewicowo-liberalne, typu Gazeta Wyborcza robiły wiele, żebyśmy nie weszli do NATO, a następnie żeby rozmywać to członkostwo.

Zostaw własny komentarz