Dni Grunwaldu 2016. Podsumowanie imprezy


Za nami kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem, a co za tym idzie również kolejne Dni Grunwaldu. Tegoroczna inscenizacja przyciągnęła jak zwykle duża ilość rekonstruktorów z całego świata. Mimo częściowo niesprzyjającej aury na grunwaldzkich polach pojawiło się mnóstwo turystów. Impreza była również szansą na sprawdzenie swoich umiejętności przez samych uczestników.

11822540_889968687764332_6312725457194786776_n

Kamila Henkelman podczas turniej HMB, Warszawa 2016, fot. ze zbiorów Kamili Henkelman.

Dni Grunwaldu to nie tylko inscenizacja, impreza obfituje w mnóstwo innych atrakcji. Prócz turniejów łuczniczych odbywają się również turnieje gry w bule czy turniej bardów. Ciekawym punktem programu był również turniej puszkarzy, który pozwolił im zmierzyć w strzelaniu do celu. Poza inscenizacją miały również miejsce turnieje rycerskie podczas, których sportowcy i rekonstruktorzy mogli stanąć w szrankach.

W walkach indywidualnych mężczyzn na miecz i tarczę pierwsze miejsce zajął niesamowicie utytułowany wojownik z naszego kraju Marcin Waszkielis, zaraz za nim uplasował się Mateusz Lis, ostatnie miejsce na podium zajął zaś Grzegorz Krasowski. W turnieju długiego miecza pierwsze miejsce zajął Krzysztof Szatecki, który w kwietniu bieżącego roku rozgromił w Moskwie Rosjanina Maksima Plaskina1 . Zaraz za Krzysztofem uplasował się Piotr Krygier, ostatni na podium stanął Marcin Waszkielis.

Podczas Dni Grunwaldu odbył się również pierwszy turniej bojowy kobiet. Sportowe walki rycerskie kobiet od kilku lat z trudem torują sobie drogę na turniejach rycerskich, stąd decyzja organizatorów o zorganizowaniu turnieju cieszy jeszcze bardziej. Na pierwszym miejscu stanęła kapitan polskiej kadry Kamila Henkelman, miejsce za nią zajęła reprezentantka Chorwacji, zaś trzecie miejsce na podium zdobyła Maja Olczak, która walkami rycerskimi zajmuje się najdłużej spośród polskiej kadry kobiet.

Uczestnikom gratulujemy osiągnięć. Poniżej prezentujemy film ukazujący całość tegorocznej inscenizacji.

  1. https://historia.org.pl/2016/04/21/druzgocace-zwyciestwo-w-moskwie-krzysztof-szatecki-miazdzy-maksima-plaksina/  []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz