Do wygrania: „Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014” - M. Napiórkowski


Nakładem Wydawnictwa Krytyka Polityczna ukazała się książka autorstwa Marcina Napiórkowskiego pt.: Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014W naszym konkursie możecie wygrać jej trzy egzemplarze.

By mieć szansę na wygranie jednego z trzech egzemplarzy należy do dnia 7.08.2016 poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

  1. W ramach jakiej akcji wybuchło powstanie warszawskie?
  2. O której godzinie rozpoczęło się powstanie?

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się ramce poniżej.

powstanie-umarlych-marcin-napiorkowskiO książce:

To nie pomysł na nową powieść ani komiks, lecz wniosek płynący z zastosowania do naszej sytuacji współczesnych teorii z zakresu badań nad pamięcią zbiorową. Jeśli naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem z perspektywy socjologii, antropologii i psychologii społecznej mają rację, to w Polsce wcale nie żywi „grają trumnami”, wykorzystując do swych celów zmarłych, lecz — przeciwnie — trumny wygrywają jednych żyjących przeciw innym, zaogniając konflikty społeczne i nie pozwalając na zabliźnianie się ran...

Powstanie warszawskie to dziś tatuaże, koszulki, nalepki na zderzakach, gry planszowe i najpopularniejsze w Warszawie muzeum, które przyciąga turystów, zapewnia edukację i rozrywkę. Powstanie to również tragedia łącząca w sobie sprzeczności: dumę i poczucie zagrożenia, tworzenie wspólnoty politycznej i niechęć do polityków, lokalny wymiar rodzinny i spoiwo narodowej pamięci.

Co to dla nas wszystkich znaczy? Czy naprawdę pochowaliśmy umarłych w powstaniu?

Tytuł: Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014

Autor: Marcin Napiórkowski
Wydawca: Krytyka Polityczna
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 504
Cena: 59,90 zł


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

3 komentarze

  1. pangur pisze:

    Chłopak szybko pisze. Grafomania, popnauka czy geniusz?

  2. Bilbo pisze:

    Krytyka Polityczna - to dużo tłumaczy. Czy „trumny” grają żywymi? Skoro jest zapotrzebowanie społeczne na zainteresowanie polską historią, i to w ostatnich latach rosnące zapotrzebowanie, to jest, co jest. A, poza tym, czy Polacy tak naprawdę przepracowali swoją historię? Na pewno nie w okresie tzw. Polski Ludowej (z oczywistych względów), i na pewno nie w okresie po 1989/90 r., kiedy wtłaczano Polakom do głowy tzw. pedagogikę wstydu.

Zostaw własny komentarz