Trzy grosze, butelka z browaru i kompleks Spark. Skanska odkrywa skarby na placu budowy.


Grosze z okresu Księstwa Warszawskiego, przedwojenne zabawki, maszyna do szycia i butelka wyprodukowana przez browar Haberbusch und Schiele w pozostałościach XIX- i XX-wiecznej Warszawy – takie znaleziska odkryli pracownicy firmy Skanska na placu budowy biurowca Spark w centrum stolicy.

Teren realizacji projektu – tak zwany serek wolski – pozostawał niezabudowany od czasu drugiej wojny światowej. Teraz prowadzone są tam pracę budowlane nowoczesnego kompleksu Spark, podczas których robotnicy natknęli się na pozostałości przedwojennej kamienicy.

źródło: www.skanska.pl

źródło: www.skanska.pl

Zmiany w projekcie…

Po dokonaniu odkrycia, firma natychmiast poinformowała służby konserwatorskie, dzięki czemu Stołeczny Konserwator Zabytków wydał decyzję o podjęciu badań archeologicznych.

- Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie tak znanego „kiercelaka” – w ten sposób odniósł się do znaleziska Michał Socha z EwidencjaZabytkow.pl.

Nowy etap prac „budowlanych”

- Na obecnym etapie badań skupiliśmy się na odsłonięciu pozostałości murów fundamentowych kamienicy przy Wolskiej 12. Był to parterowy budynek postawiony prawdopodobnie na początku XX wieku. Na jego tyłach stały trzy oficyny. Budynek był częściowo podpiwniczony, ale tylko w części wschodniej. Pomieszczenia od ulicy przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe. Taki charakter zdają się potwierdzać znalezione w jednej z zawalonych piwnic resztki dużej ilości gumowych zabawek, głównie piłek. W tej części kamienicy natrafiono również na ślady

wcześniejszej, XIX wiecznej zabudowy, prawdopodobnie drewnianej. Fakt ten potwierdzają również znalezione monety z okresu Księstwa Warszawskiego - dodaje Socha.

Co dalej z odkryciem?

Archeolodzy będą kontynuować prace związane z zabezpieczeniem wszystkich odkryć. Pozostają przy tym ostrożni w datowaniu wielu ze znalezionych przedmiotów – jak na przykład maszyna do szycia, czy tygiel odlewniczy – ponieważ wymagają one bardziej wnikliwych badań.

Część z znalezionych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Pojawiły się również pomysły na wkomponowania ich w nową zabudowę „serka wolskiego”.

Firma Skanska nie odniosła się na razie do pomysłu wykorzystania znalezisk jako elementu projektu i zapowiedziała kontynuacje prac budowlanych projektu Spark, pomimo prowadzonych obok prac archeologicznych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz