W Pile odnaleziono szkielet arystokratki z II wieku n.e.


Bogato wyposażony grób kobiety wkopany głęboko w kurhan znaleźli archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do odkrycia doszło podczas wykopalisk w okolicy Piły.

1024px-TumulusI_in_przywozWewnątrz kurhanu znajdował się pojedynczy pochówek kobiety, prawdopodobnie przedstawicielki kultury wielbarskiej.  Grób pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy II wieku n.e. Szkielet jest w złym stanie, ale wiadomo, że kobietę ułożono na plecach

W grobie znajduje się wyposażenie znane z innych bogatych grobów tej kultury: zapinki do spinania odzieży, klamra do pasa, kościane paciorki. Ponadto na rękach kobiety znaleziono metalowe bransolety.

Jak mówi prof. Andrzej Michałowski z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu: „Wszystko wskazuje na to, że była to bogata kobieta, być może przedstawicielka lokalnej  arystokracji.”

Kurhan, w którym odkryto szkielet, jest częścią skupiska zlokalizowanego w styczniu 2015. Archeolodzy zbadali najmniejszy z siedmiu kurhanów znajdujących się tam. Kopiec  ma wymiary ok. 1,5 m wysokości i 12 m średnicy. Usypany został w całości z ziemi.

Archeolodzy nie wiedzą kim była pochowana kobieta.  „Być może kobieta była żoną mężczyzny pochowanego w jednym z pozostałych kopców lub też w kurhanach złożono wojowników, którzy mieli strzec swojej pani w zaświatach” – mówi prof. Michałowski.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz