„Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów” – G. Bąkiewicz, K. Szymeczko, P. Wakuła – recenzja


Kolejna książka z serii A to historia! to zbiór ciekawych i zabawnych opowiadań dla najmłodszych miłośników historii, które bawią i uczą. Tym razem tematem jest panowanie polskiej dynastii Piastów.

piastWydawnictwo Literatura od jakiegoś czasu rozpieszcza nas niesamowitymi książkami o tematyce historycznej, które przeznaczone są nie dla dorosłych, ale dla dzieci i młodzieży. Chociaż z pewnością dodać trzeba, że zainteresują one także starszych czytelników, bo od tych książek naprawdę ciężko jest się oderwać.

Piastowskie orły to pierwsza książka z cyklu Zdarzyło się w Polsce. Autorzy podejmują w niej wyzwanie, jakim jest przekazanie dzieciom informacji o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, w sposób, który nie zniechęci ich, a wręcz sprawi, że zafascynują się historią i same zaczną do niej sięgać. Co ciekawe, książki z tego cyklu – a ma być ich aż pięć – przedstawiać będą te ważne wydarzenia z perspektywy zwykłych ludzi, takich jak kupcy czy kmiecie, którzy mogli być przodkami każdego z nas. To na ich życie wpływały najmocniej decyzje podejmowane przez osoby u władzy – królów i królowe.

W Piastowskich orłach towarzyszmy zwykłym bohaterom, którzy na własnej skórze odczuwają zmiany, jakie zachodzą w Polsce. Jednym z nich jest np. przyjęcie chrztu przez Mieszka I. Jak ludzie, którzy do tej pory wierzyli w coś zupełnie innego odbierają nowego Boga, w którego zaczął wierzyć ich król i jak poradzą sobie ze zwyczajami, które nagle zostają im narzucane? Te naprawdę niezwykle ciekawe kwestie, przedstawione zostały w taki sposób, aby zainteresować każdego. Książka składa się aż z dziesięciu opowiadań, w których dowiemy się, jak wyglądał zjazd gnieźnieński, czy bitwa pod Legnicą oraz czym właściwie było rozbicie dzielnicowe. Poznamy też wielkich władców w wyjątkowych momentach ich życia. Dla bardziej dociekliwych czytelników interesującym dodatkiem są zawarte na końcu noty biograficzne odnoszące się do każdego z opowiadań, gdzie wyjaśnione są co trudniejsze pojęcia.

Książka Wydawnictwa Literatura jest niezwykle pięknie wydana i co ważne dla młodszych czytelników – kolorowa. Znajdziemy w niej wiele pięknych ilustracji autorstwa Mikołaja Kamlera, które urozmaicają opowieści. Ważna jest także sporych rozmiarów, czytelna czcionka oraz twarda oprawa. To wszystko przy wcale nie tak dużej cenie daje nam naprawdę pozytywną całość – idealną na prezent.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ twarda oprawa

+ piękne ilustracje

+ niska cena

+ interesujące opowieści

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów

Autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła

Wydawca: Wydawnictwo Literatura

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7672-431-7

Liczba stron: 224

Okładka: twarda

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz