Zapraszamy na „Deportacje mieszkańców Warszawy do Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego”


Taki tytuł nosi multimedialna wystawa przygotowana przez Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute. Autorką wystawy poświęconej deportacją mieszkańców z ogarniętej powstaniem Warszawy, jest historyk z Centrum Badań w Muzeum, Helena Kubica. Ekspozycja jest dostępna pod adresem https://www.google.com/culturalinstitute/beta/exhibit/gQifNZci , a przygotowana została w języku polskim i angielskim.

dddZ wystawy czytelnik dowie się m.in. jak wyglądała niemiecka polityka wobec ludności cywilnej Warszawy w okresie Powstania, a także pozna losy mieszkańców zaczynając od masowych aresztowań i umieszczania osób w obozie przejściowym w Pruszkowie, aż do momentu przywiezienia do Auschwitz i pobytu w obozie. Tragiczne losy ludności Warszawy obejmowały również dalsze deportacje w głąb Niemiec lub oczekiwanie na moment wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 27 stycznia 1945r

Łącznie wywiezionych zostało ok. 550 tys. mieszkańców oraz ok. 100 tys. osób z najbliższej okolicy stolicy. Są to zarówno osoby wywiezione po wybuchu powstania, jak i po jego stłumieniu. Umieszczono ich w obozie przejściowym w Pruszkowie, który powstał specjalnie w tym celu. To z tego miejsca aż 55 tys. osób trafiło do obozów koncentracyjnych, w tym ok. 13 tys. do Auschwitz II-Birkenau. Pierwsze transporty dotarły do obozu 12 i 13 sierpnia. Część więźniów w kolejnych tygodniach została przeniesiona do obozów w głębi Rzeszy. Ci, których nie wywieziono w 1944 r., zostali wyprowadzeni z obozu 18 stycznia 1945 r. tzw. marszem śmierci. Kobiety i dziewczynki trafiły do Ravensbrueck i Bergen-Belsen, a mężczyźni i chłopcy głównie do Mauthausen i jego podobozów. Nadejścia Armii Czerwonej w Auschwitz doczekało jedynie kilkuset więźniów z transportów pruszkowskich.

Całość wystawy jest wzbogacona o fragmenty relacji i wspomnień oraz historyczne fotografie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ende pisze:

    Mogliby Państwo dopisać „Zapraszamy na WYSTAWĘ...” w tytule artykułu. Tytuł „Zapraszamy na Deportację do Auschwitz” brzmi smutno tragi-komicznie. W przypadku podobnego problemu warto zachować nieco więcej niż zwykle uwagi i wrażliwości.

Zostaw własny komentarz