„Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie” – D. Altınyeleklioğlu – recenzja


Chyba każdy z nas słyszał już o serialu Wspaniałe stulecie. Jego kontynuacja, opowiadająca o losach jednej z najwybitniejszych w historii sułtanek – Kösem – powstała w oparciu o książkę, której recenzję z przyjemnością Państwu prezentujemy.

11Młodziutka Greczynka Nastja zostaje porwana ze swojej wsi i sprzedana na tureckim targu niewolników. Ma jednak szczęście, bo jej nabywcą okazuje się dobry człowiek i szanowany osmański bej. Nastja zostaje jego służącą, a za sprawą przypadkowo spotkanego żebraka, który przewiduje jej świetlaną przyszłość, oraz dzięki obcowaniu z wielkim światem ludzi sprawujących władzę, w jej głowie pojawia się pragnienie osiągnięcia czegoś więcej. Kiedy więc zostaje wysłana do Nowego Pałacu jako służąca Sułtanki Matki Handan, Nastja rozpoczyna swoją karierę, co wcale nie jest łatwe. Piękna i zadziorna dziewczyna zyskuje wrogów i zostaje odesłana do Starego Pałacu, w którym przebywa babka sułtana Ahmeda I. Widzi ona w dziewczynie tę, która mogłaby skraść serce jego wnuka i umożliwiłaby jej samej powrót do władzy.

Książka Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie to wyjątkowo piękna i barwna powieść osadzona w niezwykle kolorowym świecie osmańskiej Turcji. Bardzo dokładnie opisane są tu charaktery poszczególnych postaci – oczywiście najbardziej rozbudowaną jest tu sama Nastja, której podczas pierwszego spotkania Ahmed I nadaje nowe imię: Mahpeyker. Z pewnością w historii przedstawionej przez autorkę znajdziemy sporo fikcji – kto w końcu mógł wiedzieć, co działo się za drzwiami sułtańskiej alkowy? Wiele uwagi przywiązano także do opisów historycznych postaci i wydarzeń. Z wielką dokładnością zaprezentowani są kolejno wszyscy paszowie, agowie czy wezyrowie, a więc ludzie, którzy pełnili ważne państwowe funkcje. Nie brakuje tu skomplikowanej polityki oraz wypraw wojskowych i przewrotów.

Przedstawione zostają także dość kontrowersyjne, niepotwierdzone teorie, których nie znajdziemy w innych książkach dotyczących wybranki Ahmeda I. Jedną z nich jestukazanie Wielkiej Sułtanki Matki Safiye jako morderczyni własnego syna, choć biorąc pod uwagę, że on sam zlecił zabicie swoich dziewiętnaściorga rodzeństwa, to zapewne nie jest to niemożliwe.

Książka jest przepięknie wydana, a czcionka odpowiednio dobrana. Każde nieznane słowo zostaje wytłumaczone w przypisach, a na samym końcu znajduje się także słowniczek, w którym ponownie przedstawione zostają trudne pojęcia lub tytuły, którymi posługiwano się w pałacu sułtana. Niestety, sporą wadą są błędy stylistyczne, w szczególności powtórzenia, które spotykamy raz na jakiś czas, i które psują cały, bardzo dobry efekt. Mimo wszystko, książkę tę z miłą chęcią mogę polecić wszystkim fanom serialu Wspaniałe stulecie.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ wartka akcja

+sumienność autorki

+ słowniczek i liczne przypisy

Na minus:

- błędy stylistyczne, powtórzenia

 

Tytuł: Sułtanka Kösem. Księga 1. W haremie

Autor: Demet Altınyeleklioğlu

Wydawca: Wielka Litera

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-838-032-107-6

Liczba stron: 488

Okładka: miękka

Cena: 44,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Joanna Maciejewska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz