„Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna królowa” – D. Altınyeleklioğlu – recenzja


Dalsze losy pięknej Nastji, która – kiedy została niewolnicą i nałożnicą sułtana Ahmeda I – przyjęła imię Mahpeyker Kösem Sultan. Jej wybitna inteligencja i spryt pozwoliły nie tylko na zdobycie serca władcy, ale także na wyniesienie na tron kolejnych sułtanów – w tym jej dwóch synów.

2Czarna królowa zaczyna się, kiedy Mahpeyker jest już w Nowym Pałacu, zajmując zaszczytne komnaty przeznaczone dla haseki, czyli sułtańskiej nałożnicy. Młoda dziewczyna wkracza do alkowy Ahmeda I, który właśnie dzięki niej pierwszy raz w swoim życiu czuje prawdziwe pożądanie. Oboje zakochują się w sobie i darzą się prawdziwym, dojrzałym uczuciem, pomimo tego, że mają zaledwie po piętnaście lat. Mahpeyker jest prawdziwą miłością sułtana, a także jego przyjaciółką, powierniczką i doradczynią, dzięki czemu wzbudza szacunek wielu otaczających ją ludzi.

Niestety, musi także mierzyć się ze swoimi wrogami, także z małżonką Ahmeda, która jako pierwsza daje mu aż dwóch synów. Jej nienawiść do rywalki rośnie z chwilą, w której sułtan pomimo wszystko decyduje się pojąć Mahpeyker za swoją drugą żonę, a ta z czasem daje mu wiele dzieci. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Ahmed umiera, a na jego miejscu zasiada najpierw brat Mustafa, a następnie syn Osman. Mahpeyker Kösem musi czekać na swoją kolej i na odpowiedni czas, aby wynieść swojego syna Murada na sam szczyt.

Ta wyjątkowo intrygująca i interesująca powieść to historia inteligentnej, pięknej i odważnej dziewczyny, która z czasem staje się szanowaną i potężną kobietą. Jej ambicja i chęć sprawowania coraz większej władzy stają się w pewnym sensie jej obsesją, choć nigdy nie przesłaniają jej całkowicie rzeczywistości. Mahpeyker jest sprytna, cierpliwa i potrafi wyczuć odpowiedni moment, aby przekonać wszystkich do swojej racji. Dzięki temu przez wiele lat stoi za sterami władzy, a kiedy ją traci, robi wszystko, aby ponownie ją odzyskać. To kobieta, która nie cofnie się przed podniesieniem ręki nawet na członka swojej rodziny, jeśli wie, że będzie to najodpowiedniejsza decyzja dla niej oraz dla Wielkiej Porty.

Dużym plusem książki jest jej piękne wydanie i – tak jak w przypadku części pierwszej – spora liczba przypisów oraz zamieszczony na samym końcu słowniczek. Książkę czyta się szybko - wręcz pochłania, bo wciąż coś się w niej dzieje. Poznajemy w niej nie tylko sułtanów i sułtanki, ale cały zastęp innych, ważnych dla historii Turcji postaci, które wpływały na losy kraju. Ta dokładność i umiejętne łączenie pałacowych intryg z wojennymi wyprawami i polityką daje idealny efekt. Dlatego smuci nieco fakt, że nie brakuje tu także błędów językowych czy stylistycznych, gdyż odbiera to książce nieco uroku. Ale mimo wszystko i tak można ją polecić z wielką przyjemnością.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ wartka akcja

+ dokładność autorki

+ słowniczek i liczne przypisy

Na minus:

- błędy stylistyczne, powtórzenia

 

Tytuł: Sułtanka Kösem. Księga 2. Czarna królowa

Autor: Demet Altınyeleklioğlu

Wydawca: Wielka Litera

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8032-109-0

Liczba stron: 399

Okładka: miękka

Cena: 44,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Zuzanna Świrzyńska

Korekta: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz