Polscy naukowcy badają jeziora w Machu Picchu


Badania wykonano w ramach współpracy pomiędzy Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW i Parkiem Narodowym Machu Picchu. Archeolodzy zbadali trzy z siedmiu jezior wytypowanych do badań na terenie Parku Narodowego Machu Picchu.

machu picchuWszystkie jeziora są położone u stóp lodowca Salcantay, będącego przedmiotem kultu dawnych mieszkańców Andów. Pełniły również ważną rolę w wierzeniach Inków - stamtąd miały wyłonić się w zamierzchłych czasach lamy i alpaki, czyli zwierzęta, które pełniły i pełnią nadal istotną rolę w gospodarce Andów. Zostały odkryte kamienne skrzynie, które podczas ceremonii Inkowie spuszczali ofiary na dno jeziora. Wewnątrz umieszczano m.in. złote i srebrne figurki.

Badania w jeziorach pod Salcantay przeprowadziło troje specjalistów z zakresu archeologii podwodnej - Magdalena Nowakowska, Maciej Sobczyk i nurek-instruktor Przemysław Trześniowski. Objęły pomiary sonarem trzech jezior położonych odpowiednio na wysokościach 4250, 4460 i 4750 m n.p.m. oraz nurkowania w pierwszym z nich. Udało się zlokalizować nieznane dotychczas stanowiska archeologiczne w postaci m.in. rytów naskalnych i dużych, ogrodzonych murami placów. Ważnym ustaleniem dotyczącym badanych jezior jest ich głębokość. Dotąd sądzono, że sięga ok. 10 m. Badania sonarem wykazały, że mają ponad 25 m głębokości. Z tego powodu nurkowanie zostało ograniczone tylko do jednego z jezior.

Aktualne badania Polaków w Parku Narodowym Machu Picchu to część większego Projektu, o nazwie „Stanowiska satelitarne Machu Picchu”. Poza badaniami jezior i ich otoczenia, prace Projektu obejmują wykopaliska na dwóch ceremonialno-religijnych stanowiskach: Chachabamba i Inkaraqay/El Mirador.

Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.

Postaw nam kawę za:



Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz