Dr hab. Mirosław Szumiło dyrektorem Biura Badań Historycznych IPN


Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek powierzył dr. hab. Mirosławowi Szumile z dniem 31.08.2016 r. obowiązki dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.

dr hab. Mirosław Szumiło fot. Twitter

Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej powstało w wyniku podziału Biura Edukacji Publicznej na BBH oraz Biuro Edukacji Narodowej.

Mirosław Szumiło (ur. 1975), doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie historii, od 2004 roku adiunkt w Zakładzie Historii Społecznej XX w. w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii stosunków polsko-ukraińskich w XX w. oraz elit władzy komunistycznej w Polsce i Europie Wschodniej. Autor 4 książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. W 2014 roku uzyskał nagrodę KLIO II stopnia w kategorii monografii naukowej za książkę „Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce„ (Warszawa 2014, wyd. IPN). Redaktor naczelny czasopisma „Komunizm: system – ludzie – dokumentacja„. Od 2012 roku współpracownik IPN w ramach Centralnego Projektu Badawczego „Struktury i działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej„. Publikował artykuły popularnonaukowe na łamach czasopism: „W Sieci”, „Pamięć.pl”, ”Gazeta Polska”, ”Historia Do Rzeczy” oraz na portalu www.historia.org.pl.

 Dr hab. Mirosław Szumiło na łamach portalu Historia.org.pl opublikował kilkanaście artykułów i recenzji, jest również autorem bloga, którego znaleźć można pod adresem: http://szumilo.historia.org.pl/ 
Gratulujemy i życzymy powodzenia w pełnieniu tak ważnej i istotnej funkcji!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Patryk Płokita pisze:

  Gratuluje!:)

 2. Bilbo pisze:

  Bardzo dobry wybór.

 3. Mike pisze:

  Radość, uwielbiam Pana profesora!

 4. Kacper pisze:

  wspaniały historyk-super klasa.

Zostaw własny komentarz