Naukowcom udało się odtworzyć elitarny grób sprzed 5000 lat odkryty na Ukrainie |
Naukowcy zrekonstruowali imponujących rozmiarów grobowiec sprzed 5 tys. lat, który odkryli na pograniczu ukraińsko-mołdawskim. Należał do przedstawiciela wysokich kręgów społeczności wędrownych pasterzy. „To najbardziej złożony grobowiec, który odkryliśmy w czasie wykopalisk prowadzonych od 2010 r.” – opowiada dr Danuta Żurkiewicz z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.
Pochówek znajduje się w obrębie kurhanowego cmentarzyska, które położone jest w rejonie miejscowości Prydnistryanske (obwód winnicki), na pograniczu ukraińsko-mołdawskim niedaleko Dniestru.
Społeczność zamieszkująca ten obszar 5 tys. lat temu była wędrownymi pasterzami, którzy większe odległości pokonywali na wozach. W następstwie nie wznoszono więc trwałych osad, czego konsekwencją jest brak odkryć domostw z tego okresu przez archeologów. Inaczej jest jednak w przypadku cmentarzysk. „Wznoszono monumentalne kurhany, które pełniły istotną rolę w życiu ówczesnych społeczności. Były wyraźnie widoczne w krajobrazie – teraz są już zniszczone i słabo zarysowane” – opowiada dr Żurkiewicz.
Archeolodzy przeprowadzili badania w obrębie kilku kurhanów. Ich zdaniem znaleziska wskazują na dominującą pozycję dorosłych mężczyzn, dla których po śmierci wznoszono monumentalne kopce. Szczególną uwagę naukowców zwrócił uwagę pochówek, który wykonano z wielką pieczołowitością. To dlatego postanowiono wykonać jego barwną rekonstrukcję. Dokonał tego archeolog Michał Podsiadło.
Analizy odkrytego szkieletu pokazują, że zmarły cierpiał z powodu zmian reumatycznych górnych kończyn oraz zwyrodnienia kręgosłupa. Zaobserwowane patologie świadczą o dużej aktywności fizycznej mężczyzny oraz występowaniu u niego obciążeń mechanicznych związanych z charakterem wykonywanych prac – prawdopodobnie częstą jazdą konną. Zmarł w wieku 35-50 lat.
Kierownikiem przedsięwzięcia ze strony polskiej jest prof. Aleksander Kośko. Biorą w nim udział oprócz archeologów biolodzy, genetycy, antropolodzy fizyczni. Wstępne wyniki prac, w tym te dotyczące elitarnego grobowca, zostaną opublikowane we wrześniu w 20. tomie rocznika „Baltic Pontic Studies”.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.