„Czarownica” – P. Gregory – recenzja


Pomieszanie historii z fikcją, a czasami wręcz fantastyką – tak w jednym zdaniu można podsumować Czarownicę autorstwa Philippy Gregory. To jednak zbyt duże uproszczenie, dlatego zapraszam do zapoznania się z recenzją tej porywającej książki.

6beef22087e21cc00681cda44b75b7d199bef466Philippa Gregory, której nie można odmówić talentu pisarskiego oraz niebywałej wiedzy historycznej, zabiera nas tym razem do XVI-wiecznej Anglii za panowania Henryka VIII. Pięknie zarysowane tło historyczne jest zresztą głównym atutem książki, choć trzeba przyznać, że nie jest ono obszerne i brakuje tu nieco większej dawki prawdziwych wydarzeń. Kraj przechodzi ogromny przewrót – na tronie obok Henryka Tudora zasiada Anna Boleyn, a wraz z nią w Anglii ma zapanować protestantyzm. Czujący coraz większą władzę król grabi kościoły i pali klasztory i właśnie z jednego z takich pożarów wychodzi cało tylko jedna osoba – młodziutka nowicjuszka Alys. Trafia ona pod opiekę miejscowej znachorki, u której to odkrywa swój wielki, nietypowy dar. Wraz z nim Alys bardzo się zmienia – z pokornej i dobrze wychowanej dziewczyny staje się egoistyczną kobietą, która dąży do wyznaczonych przez siebie celów. Czasami więc czytelnik może mieć co do niej negatywne uczucia.

Czarownica to wciągająca powieść z historią Anglii w tle. Obserwujemy w niej zmiany, jakie zachodzą w kraju oraz stopniowe wyplenianie papizmu i herezji. Wśród działań, które podejmowane są przez ludzi króla, znajduje się także – a jakże – polowanie na czarownice. Zagrożona jest główna bohaterka, której sława dociera aż do wysoko postawionych osób. Te straszne, krwawe realia, ból i cierpienie ludzi oraz tortury w idealny sposób tworzą mroczny klimat, który Gregory w z wielką łatwością przenosi na kolejne strony książki. Nie brakuje także sporej dawki magii, która nadaje powieści nieco fantastyczny charakter, nie można więc podejść do niej jak do typowej książki historycznej, należy spojrzeć na nią z lekkim przymrużeniem oka. Autorka niejednokrotnie udowadniała w swoich innych pozycjach, że lubi domieszkę magii i czarów w swoich historiach, jednak nigdy nie zapominała o faktach, które nadawały wszystkiemu odpowiedni ton.

Do strony językowej, dialogów oraz tłumaczenia nie można mieć żadnych zastrzeżeń – wszystko zostało dopracowane w najmniejszym szczególe, dzięki czemu książkę czyta się lekko i przyjemnie. Przyjemna dla oka jest także czcionka oraz całe wydanie Czarownicy. Pomimo tego, że książka jest dość obszerna, to wciągająca akcja sprawia, że czyta się ją jednym tchem i z pewnością nie będzie jedną z tych powieści, od których odrywamy się, żeby powrócić do niej dopiero za jakiś czas.

 

Plus/minus:

Na plus:

- dopracowana strona językowa

- ciekawa historia

- rozbudowane postaci

Na minus:

- nieco za mała porcja prawdziwej historii

 

Tytuł: Czarownica

Autor: Philippa Gregory

Wydawco: Książnica

Rok Wydania: 2014

Liczba stron: 448

ISBN: 978-83-245-7718-7

Oprawa: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena: 8/10

 

Korekta: Joanna Maciejewska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. TOLEK pisze:

    Pani Philippa Gregory, chyba jest niespełniona seksualnie. Pozdrawiam

Zostaw własny komentarz