„Henryk VIII” – C. Erickson – recenzja


Henryka VIII znamy jako okrutnego władcę i mordercę dwóch żon, ale jak właściwie stał się kimś takim? Carolly Erickson w swej książce opowiada historię mężczyzny, który przeszedł jedną z najpopularniejszych przemian w historii.

henrykkkOmawiając książkę Henryk VIII, która jest przecież jedną z wielu dostępnych biografii tego monarchy, podkreślić należy przede wszystkim to, czym różni się ona od pozostałych propozycji wydawniczych. Nie jest to bowiem kolejna pozycja poświęcona historii rządów sprawowanych przez króla, autorka skupia się na rysie psychologicznym jednostki. Dzięki temu książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie, gdyż Erickson nie zanudza nas wieloma opisami funkcjonowania dworu czy spisami inwentarza. Najistotniejszy jest Henryk VIII.

Książka ta to właściwie opowieść o dramatycznej zmianie, jaka zaszła w Henryku Tudorze. Wstępując na tron, był on młodym, przystojnym, energicznym i hojnym człowiekiem, który nie wzbudzał w poddanych strachu, a  miłość i szacunek. Jednak z upływem lat król Henryk zdobywał coraz większy zakres władzy, zaczynał więc dostrzegać, że nikt nie może się z nim równać. Dodatkowo presja związana ze spłodzeniem potomka wręcz zrujnowała życie jemu oraz jego kolejnym małżonkom. To wszystko spowodowało, że władca z dynastii Tudorów zmienił się nie do poznania, stając się tyranem, budzącym strach we wszystkich, którzy mieli przebywać w jego towarzystwie.

Carolly Erickson rysuje nam barwny i ciekawy obraz monarchy, unikając przy tym monotonii. Jej książka to dość nietypowa biografia miejscami przypominająca powieść, dzięki czemu jest lekka i przyjemna w lekturze. Naprawdę trudno się od niej oderwać, szczególnie miłośnikom historii Henryka VIII. Dużą zaletą jest także piękne wydanie, którego główne zalety to: twarda oprawa, dobrej jakości papier, tekst drukowany przyjemną dla oka czcionką.

Podsumowując, Henryk VIII to książka ciekawa, napisana w interesujący sposób, jednocześnie będąca dobrym źródłem wiedzy o Tudorze. Podejście autorki, która skupia się na bardziej osobistych aspektach życia monarchy, pokazując jego cechy charakteru i stosunek do życia oraz ludzi, różni się od innych biografii władcy, dzięki czemu z pewnością może przyciągnąć uwagę. A wszystkim, którym Henryk VIII przypadnie do gustu, polecam książki Carolly Erickson z tej samej serii: Anna Boleyn oraz Elżbieta I.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ lekka narracja

+ twarda oprawa

Na minus:

- brak
Tytuł: Henryk VIII

Autor: Carolly Erickson

Wydawca: Świat Książki

Rok wydania: 2001

Liczba stron: 496

ISBN: 8372274835

Oprawa: twarda

Cena: 34 zł

Ocena: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz