Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej już otwarte!


W niedzielę, w Białymstoku, otwarto nowe muzeum w obecności władz wojewódzkich i rządowych. Powstanie samej instytucji było decyzją radnych sejmiku podlaskiego. Obiekt skupia drewnianą architekturę ziemi Białostockiej oraz zbiory etnograficzne.

Chałupa z Grzybowszczyzny Starej w Białostockim Muzeum Wsi/ fot. Danvoo

Chałupa z Grzybowszczyzny Starej w Białostockim Muzeum Wsi/ fot. Danvoo

Powstałe w 1982 roku Białostockie Muzeum Wsi było oddziałem Muzeum Podlaskiego (wcześniej Muzeum Okręgowe w Białymstoku). Zajmowało 28 ha powierzchni i skupiało ok. 40 ciekawych obiektów historycznych. Wśród eksponatów znaleźć można było m.in. drewniane krzyże, kapliczki, chaty chłopskie z XIX wieku wraz wyposażeniem domowym, czy budynki gospodarcze. Oprócz historycznych chałup, były tam również budynki publiczne, takie jak remiza strażacka, wiatrak, gdzie mielono zborze, czy też dwór ziemiański z początków XIX wieku.

Decyzją rady sejmiku województwa postanowiono, że Białostockie Muzeum Wsi nie będzie już częścią Muzeum Podlaskiego. Co więcej, zdecydowano, że ma być ono oddzielną placówką i nazywać się „Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej”. Dzięki zmianie nazwy wyraźnie zaznaczone jest, że jego działalność obejmować ma historię całego województwa. Dzięki temu zabiegowi władze chcą dać nowo powstałemu Muzeum szansę na rozwój. Sama instytucja ma charakter skansenu.

W ostatnią niedzielę miało miejsce uroczyste otwarcie jednostki, które obfitowało w wiele atrakcji. Z tej okazji został zorganizowany specjalny festyn. Na odwiedzających go turystów czekały nowe wystawy oraz warsztaty kulinarne. Zainteresowani mogli samodzielnie przygotować potrawy ziemniaczane i tatarskie lub wypiec sękacz. Wśród pozostałych atrakcji wymienić warto pokaz wyrabiania zabawek i wyplatania ozdób ze słomy. Dodatkowo czas umilały zespoły folklorystyczne.

Co przyniesie przyszłość?

W planach dyrekcji jest utworzenie sektora miasteczkowego, który będzie się składał z zabytkowych budynków, które znajdują się na terenie województwa. Dodatkowo Muzeum zamierza rozszerzyć ofertę edukacyjną i naukową, jak i częściej pokazywać zbiory, w tym liczące blisko 30 tys. zbiory etnograficzne.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, jednym z pierwszym zadań postawionych przed nowym muzeum będzie remont XIX-wiecznego dworku z Bobry Wielkiej. Chociaż dwór został przeniesiony do skansenu w latach 80. to do tej pory nie doczekał się remontu. Teraz ma się to zmienić, a na ten cel wspólnota europejska przeznaczyła około 2 mln zł. Fundusze te zostaną przeznaczone na stworzenie w piwnicach budynku magazynów, zaś na parterze zostaną zlokalizowane dwie wystawy. Na poddaszu zostanie zlokalizowana galeria sztuki ludowej. Remont potrwa do 2018 roku.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz