W sobotę, 24 września 2016, w Gryfinie odbędzie się widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen”


Widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen”, którego swoiste preludium miało miejsce w roku ubiegłym, tym razem odwoływać się będzie nie tylko do zapisanych złotymi zgłoskami kart historii rodzimego oręża i obecności 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Holandii, ale przede wszystkim do harmonijnego współdziałania państw koalicji antyhitlerowskiej.

Główne widowisko historyczne będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej.

Otwarte muzeum techniki wojskowej zostanie otwarte na Placu Księcia Barnima I i będzie dostępną dla publiczności ekspozycją zabytkowych pojazdów militarnych w samym centrum Gryfina. Udział w wydarzeniu zapowiedziała 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Halleraw Szczecinie, która zaprezentuje swoje wyposażenie wojskowe.

Co w programie?

Atrakcje wydarzenia rozpoczną się już od godziny 12. Od południa trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego, w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej, oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne i jednostki wojskowe. W jego trakcie zaprezentowane zostaną m.in.: amerykański czołg średni M4 Sherman, amerykański czołg lekki M3 Stuart, amerykański transporter opancerzony M4 Half-Track, amerykańskie samochody terenowe Dodge WC51/52 oraz Jeep, amerykański motocykl wojskowy Harley WLA, niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222.

Od godziny 13 na Nabrzeżu Miejskim rozpocznie się blok artystyczny. Zaprezentują się m.in. dzieci i młodzież. Na godzinę 15 zaplanowano występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr. Artystka wystąpi w naszym mieście wraz z dziećmi ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

Katy Carr to brytyjska wokalistka z polskimi korzeniami. Do tej pory wydała kilka płyt, prezentując utwory nawiązujące do polskości, historii i tradycji. Wśród jej repertuaru odnajdziemy takie piosenki, jak m.in.: „O mój rozmarynie”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. Swoje utwory tworzy po polsku i angielsku. Jeden z nich nawiązuje do historii niedźwiedzia brunatnego i szeregowca Wojtka służącego w 2 Korpusie Polskim. Z ciekawostek o wokalistce można dowiedzieć się, że Katy zafascynowana jest lotnictwem, może pochwalić się dyplomem lotnika.

O godzinie 17 rozpocznie się główna atrakcja wydarzenia, czyli widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen” przygotowane przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae-Dziedzictwo Pomorza.

Główne widowisko historyczne, jakie będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie, odbędzie się z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej.
Całość rekonstrukcji historycznej „Orły nad Nijmegen” opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, jednym z największych w Polsce autorytetów w dziedzinie historii konfliktów zbrojnych.

O godzinie 19 dla gryfinian wystąpi zespół Rusty Chain.

Rusty Chain to gryfiński zespół prezentujący muzykę wynikającą z czystej miłości do zabawy i rock’n’rolla. Zespół gra w składzie: Marcin Wawrzyńczyk - wokal, Marta Potepa - bas, Michał Zalewski - gitara, Filip Grzesik - perkusja. Rusty Chain to czwórka pozytywnie zakręconych ludzi, co ewidentnie widać w tekstach ich utworów. Jednym słowem: melodyjne, mocne brzmienie, z mega dawką zaraźliwej, pozytywnej energii.

1

Wszystkie atrakcje zaplanowane w ramach wydarzenia będą miały dla widzów formułę bezpłatną. Na terenie imprezy zostaną rozstawione telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. oki pisze:

    A może by tak widowisko Orły Ciepłownictwa z Gryfina? Od miesiąca nie ma ciepłej wody, korki w mieście że aż huczy, a tu przedstawienie mające na celu przyciągnięcie widzów? Którędy? Jedyna droga bez problemów wiodła przez Niemcy, jednakże z okazji rekonstrukcji i ta będzie zamknięta. Massakra

  2. Joanna Morawska pisze:

    Do Gryfina można się również dostać innymi trasami, aby zobaczyć spektakl:
    *przez trasę S3, zjazd w Gardnie
    *przez Radziszewo, Daleszewo,Czepino. Z ul. Pomorskiej zjazd we Flisaczą 🙂

Zostaw własny komentarz