Mirosław Szumiło z Nagrodą im. Jerzego Giedroycia


Dr hab. Mirosław Szumiło, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN został laureatem Nagrody Naukowej im. Jerzego Giedroycia. Otrzymał ją za książkę pt. Roman Zambrowski 1909-1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce.

szumiło

Dr hab. Mirosław Szumiło

Nagroda fundowana jest przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kapituła Nagrody z 21 zgłoszonych propozycja wybrała 10 nominacji, z których wyłoniono laureata. Został nim dr hab. Mirosław Szumiło z Instytutu Historii UMCS za książkę pt. Roman Zambrowski 1909-1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce (Warszawa, Wyd. IPN 2014).

Uczelnia co roku wyróżnia autorów książek, którzy twórczo kontynuują przesłanie Redaktora Giedroycia lub prowadzą badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury„. Mirosława Szumiłę wyróżniono za książkę pt. ”Roman Zambrowski 1909-1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce”. Wręczenie prestiżowej nagrody nastąpi 23 października br. podczas inauguracji roku akademickiego w UMCS.

Mirosław Szumiło (ur. 1975), doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie historii, od 2004 roku adiunkt w Zakładzie Historii Społecznej XX w. w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyrektor Biura Badań Historycznych IPN. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii stosunków polsko-ukraińskich w XX w. oraz elit władzy komunistycznej w Polsce i Europie Wschodniej. W 2014 roku uzyskał nagrodę KLIO II stopnia w kategorii monografii naukowej za książkę „Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce„ (Warszawa 2014, wyd. IPN). Publikował artykuły popularnonaukowe na łamach czasopism: „W Sieci„, „Pamięć.pl”, ”Gazeta Polska”, ”Historia Do Rzeczy” oraz na portalu historia.org.pl.

Dr hab. Mirosław Szumiło na łamach portalu historia.org.pl opublikował kilkanaście artykułów i recenzji, jest również autorem bloga, którego znaleźć można pod adresem: szumilo.historia.org.pl.

125554-ih-szumilo-roman-zambrowski-p

Nagroda im. Jerzego Giedroycia została ustanowiona przez Senat UMCS i jest przyznawana od 2001 r. za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki. Dotychczas zostali nią nagrodzeni m.in. Daniel Beauvois, Andrzej Friszke, Aleksandra Hnatiuk, Jarosław Hrycak, Andrzej St. Kowalczyk, Paweł Machcewicz, Mariusz Mazur i Timothy Snyder.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

Zostaw własny komentarz