Wystawa o KOR na Google Cultural Institute


Z okazji 40. rocznicy ogłoszenia „Apelu do społeczeństwa i władz PRL” – oficjalnego powstania Komitetu Obrony Robotników Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę „Chcieliśmy po prostu być z nimi…„. Komitet Obrony Robotników i Komitet Samoobrony Społecznej ”KOR” (1976-1981). Wystaw dostępna jest przez internet na stronach Google Cultural Institute.

Przygotowana wirtualna ekspozycja przybliża ona kontekst powstania i działalność KOR, a potem KSS „KOR” – pierwszej takiej legalnej inicjatywy opozycyjnej wobec reżimu komunistycznej władzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest upamiętnienie działalności KOR, która przyczyniła się w dużym stopniu do zapoczątkowania przemian społeczno-politycznych w Polsce w ostatniej dekadzie historii PRL.

gci_kor_planszaotwarcia

Wystawa przedstawia klimat społeczny oraz polityczny dekady lat 70., życie opozycyjne wobec oficjalnej propagandy pomiędzy grudniem 1970 r. a czerwcem 1976 r., charakterystykę środowiskową KOR-u (trzy środowiska: Gromada Starszoharcerska 1 WDH „Czarna Jedynka„, warszawski Klub Inteligencji Katolickiej oraz tzw. grupa pomarcowa), moment powstania Komitetu, jego sposoby działania i kolejne etapy organizacyjne funkcjonowania KSS „KOR„ – Biuro Interwencyjne, TKN, WZZ, pisma i biuletyny, kontakty z opozycją z innych krajów socjalistycznych. Ostatnim omówionym na wystawie elementem jest relacja pomiędzy KOR a przyszłym NSZZ ”Solidarność” oraz rozwiązanie ruchu na Zjeździe Związku w 1981 r.

gci_kor_anatomiaprotestu

Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia z protestów w Radomiu i Ursusie, spotkań członków KOR, odsłuchać relacji m.in. Piotr Naimskiego, Henryka Wujca, Jana Lityńskiego, Jacka Kuronia, Jana Józefa Lipskiego, Zbigniewa Romaszewskiego.

Wystawa dostępna jest na platformie Google Cultural Institute w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Autor wystawy: dr Jacek Głażewski
Recenzja wystawy: dr hab. Jan Skórzyński
Tłumaczenie na jęz. angielski: Marta Umińska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Na razie wygląda, że chyba były 2 KOR-y.

Zostaw własny komentarz