Nowa decyzja ministra kultury. Połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte przesunięte o trzy miesiące


Nie 1 grudnia 2016 roku, a 1 lutego 2017 roku. O takiej decyzji poinformowało wczoraj ministerstwo kultury. Zmiany – jak czytamy w oświadczeniu – spowodowane są chęcią ukończenia prac przy budowie Muzeum II Wojny Światowej i organizacją wystawy głównej placówki. Muzeum II Wojny Światowej, w ubiegły piątek, zaskarżyło decyzje ministerstwa o połączeniu muzeów do Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Połączenie muzeów miało nastąpić 1 grudnia 2016 roku, a przynajmniej tak zapowiedział minister kultury 6 września tego roku. Decyzja ta jednak uległa zmianie, o czym ministerstwo poinformowało za pośrednictwem swojej strony internetowej.

Decyzja ta jest wyjściem naprzeciw postulatom oraz jednoznacznym, formułowanym publicznie deklaracjom kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej, zgodnie z którymi takie przesunięcie terminu połączenia placówek jest konieczne, aby umożliwić dokończenie budowy Muzeum oraz zakończenie prac nad organizacją ekspozycji – czytamy w oświadczeniu ministerstwa kultury zamieszczonym na głównej stronie resortu.

W dalszej części oświadczenia, poinformowano, że minister kultury podjął swoją decyzje „w trosce o skuteczność uruchomienia działalności Muzeum II Wojny Światowej podczas trwającego procesu łączenia instytucji”, po uprzedniej konsultacji z pełnomocnikiem do spraw połączenia muzeów.

Nagła zmiana planów

Mimo protestów dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej minister kultury pozostaje nieugięty w swojej decyzji o połączeniu muzeów, choć racja w tym sporze zdaje się być po stronie dyrekcji. Zdaniem dyrekcji, decyzja ministerstwa kultury narusza prawo, ponieważ decyzja o połączeniu muzeów nie została poparta pozytywną opinią Rady do Spraw Muzeów, która według artykułu 5a ustęp 1 i 2 ustawy o muzeach, jest w takich działaniach wymagana. Problem stanowiłyby również konieczne od przeprowadzenia inwentaryzacje. Sparaliżowałyby one prace prowadzone przy budowie siedziby placówki i wystawy głównej, tym samym skazując Skarb Państwa na konieczność wypłat wykonawcom dużych odszkodowań.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wrześniu, przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej profesora Pawła Machcewicza poinformowano, że prace przy budowie siedziby muzeum mają zakończyć się 30 listopada 2016 roku, natomiast prace przy wystawie głównej dobiegną końca dopiero 20 grudnia tego roku, w związku z czym muzeum będzie mogło zostać otwarte dopiero w lutym 2017 roku, co – prawdopodobnie nieprzypadkowo – pokrywa się z nową datą zaproponowaną przez ministra, jako moment połączenia obu placówek.

Bo Polska… Bo Polska jest najważniejsza

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński we wrześniu objaśnił przed Sejmem na jakiej podstawie ma dojść do połączenia placówek. Argumentował on, że połączenie dwóch gdańskich muzeów odbywa się na podstawie ustawy o muzach. Artykuł 18 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej daje – zdaniem ministra Piotra Glińskiego – prawo do przeprowadzenia takiego połączenia z pominięciem uzyskania opinii od Rady do spraw Muzeów.

Przy okazji objaśniania podstaw prawnych i formy w jakiej ma nastąpić połączenie, minister podzielił się również swoimi zastrzeżeniami co do obecnego projektu wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Powiedział on, że jej problemem jest zgodność – a raczej brak zgodności – z polską racją stanu i obecną polityką historyczną kraju, co z resztą doskonale oddają jego słowa – Tak. Muzeum II Wojny Światowej powinno wyrażać sprzeciw przeciwko wojnie, ale nie tylko. W tej koncepcji musi być wyrażone także w większym, czy głębszym sensie tego słowa stanowisko tych polityków, którzy obecnie mają mandat społeczny dotyczący polityki historyczne. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że poza racją stanu i obecną polityką historyczną, znajdzie się miejsce na historyczne fakty.

article

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Niech w końcu połączą oba muzea i wywalą Machcewicza.

Zostaw własny komentarz