Piętnaście lat temu odszedł Janusz Szpotański


Dzisiaj mija piętnasta rocznica śmierci Janusza Szpotańskiego - poety, satyryka, tłumacza i krytyka literackiego. Znany jest również pod pseudonimami: Władysław Gnomacki i Aleksander Oniegow. Autor zmarł 13 października 2001 r.

Janusz Szpotański jest znany przede wszystkim z napisania opery satyrycznej Cisi i gęgacze, czyli bal u prezydenta z 1964 r., będącej satyrą na Polskę czasów gomułkowskich.

To właśnie za satyrę został skazany na trzy lata więzienia pod zarzutem: „sporządzanie i przekazywanie w celu rozpowszechniania opracowań szkodliwych dla interesów państwa” w czasach rządów Władysława Gomułki. Ponownie trafił za kratki w pierwszych dniach stanu wojennego.

Nie jest to jednak jedyna satyra w dorobku Autora. Napisał jeszcze Carycę i zwierciadło oraz Towarzysza Szmaciaka, które ośmieszały politykę komunistów w Polsce i w Związku Sowieckim.

Autor zmarł piętnaście lat temu 13 października 2001 r. Pięć lat później został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP  Lecha Kaczyńskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

Zostaw własny komentarz