„Sekrety dawnych zbrodni. Patolog o słynnych historycznych morderstwach” – P. Charlier – recenzja


Jednym z najciekawszych aspektów historii życia słynnych postaci jest… śmierć. Sposób, w jaki odchodzili z tego świata często wzbudza nie mniejsze emocje niż to, co robili za życia. Philippe Charlier, znany i utalentowany patolog odkrywa teraz przed nami tajemnice morderstw sprzed lat.

448Nie ma chyba takiego zabójstwa, które dla Charliera byłoby zagadką nie do rozwiązania. Dowodzi to po raz kolejny w swojej najnowszej książce Sekrety dawnych zbrodni, w której opisuje interesujące morderstwa, znane z kart historii. Zdecydowanie nie robi tego w sposób nudny. Pomimo tego, że temat prezentowany z perspektywy patologa mógłby wydawać się ciężki, książkę Charliera czyta się lekko, a autor umiejętnie sieje w nas ziarno ciekawości. Każdy kolejny rozdział, kolejny przypadek jest co najmniej tak samo ciekawy jak poprzedni lub nawet bardziej intrygujący.

Sekrety dawnych zbrodni to książka, w której znajdujemy historie morderstw słynnych postaci, takich jak św. Tomasz Becket czy Emil Zola. Autor nie ucieka także od mniej znanych historii, które opowiada na nowo w swojej książce, odkrywając ich zagadki. Opisuje przypadki śmierci, które z pozoru wcale nie wyglądały na morderstwa, jednak dzięki współczesnej wiedzy, Charlier rozwiewa wątpliwości i nadaje historiom zupełnie nowy wydźwięk.

W książce nie brakuje wielu materiałów źródłowych, wzbogacających całość. Charlie często cytuje całe fragmenty, które idealnie wprowadzają czytelnika w kolejną historię. Jest to niewątpliwie duży atut, gdyż mamy dzięki temu okazję poczuć się jak autor, który docierał do raportów, listów, sprawozdań i akt, mających wykazać, co tak naprawdę się stało. Znajdziemy tu także sporą ilość informacji dotyczących ekshumacji, mających miejsce wiele lat temu – często są to bardzo dokładne, poruszające wręcz, opisy tego, w jaki sposób badano ciała zmarłych. Dodatkowo każdy rozdział zakończony jest bibliografią, dzięki czemu z łatwością dotrzemy do kolejnych źródeł.

Jeśli wydaje się komuś, że pozycja ta to tylko kolejne morderstwa, to bardzo się myli. To także historie ludzi, ich dramaty, miłości, namiętności oraz nienawiść. Niektóre z morderstw popełniane na przestrzeni lat były przecież popełniane z powodu ogromnych emocji targających ludźmi. Philippe Charlier porusza więc także i te kwestie – dociera do sedna, analizuje nie tylko rany i stan fizyczny ofiar, ale także ich psychikę oraz – być może przede wszystkim – motywy i stan psychiczny tych, którzy zdecydowali się odebrać czyjeś życie.

Książka została bardzo ładnie wydana, znajdują się w niej ilustracje, a format i czcionka są odpowiednie. Na zdecydowaną pochwałę zasługuje także dbałość wydawnictwa Esprit o szczegóły – egzemplarz recenzencki, który otrzymałam był zapakowany w worek strunowy, w którym znajdowała się sztuczna krew, dzięki czemu książka, którą otrzymałam wyglądała jak narzędzie zbrodni. Duży punkt za wyobraźnię!

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ duża ilość materiałów źródłowych

+ lekka narracja

+ ciekawa forma opakowania

+ cena

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Sekrety dawnych zbrodni. Patolog o słynnych historycznych morderstwach

Autor: Philippe Charlier

Wydawca: Esprit

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-65349-67-5

Liczba stron: 296

Okładka: miękka

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz