W Warszawie odbywa się pierwszy ogólnopolski zjazd Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata |
- Jesteśmy na odejściu, bo każdego miesiąca, czasami tygodnia, ktoś z nas odchodzi. Niedługo już nas nie będzie, więc chcemy uczcić nasze Towarzystwo – powiedział Józef Walaszczyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, komentując planowane spotkanie blisko 70 bohaterów czasów II wojny światowej, mające miejsce w ten weekend w Warszawie.
Weekendowe spotkanie, które odbyło się w stolicy, stanowiło pierwsze tego rodzaju wydarzeniem mającym miejsce w Polsce, co zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - po raz pierwszy od II wojny światowej państwo polskie, poprzez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwarza możliwość spotkania i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom członków Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Spotkania po latach, wymiany doświadczeń, wymiany wspomnień.
Stanowią pomnik ludzkiej dobroci…
- Jesteśmy wdzięczni tym, którzy świadczyli swoją postawą, że wartości, takie jak miłość bliźniego, służba drugiemu człowiekowi oraz pomoc w sytuacji, w której się znalazł, w czasie tej barbarzyńskiej okupacji niemieckiej, są wartością najważniejszą - zaznaczył Kasprzyk.
Poinformował on również, że Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Kancelarią Prezydenta i Ministerstwem Spraw Zagranicznych planują w przyszłym roku zorganizować w Warszawie i Markowej spotkanie, w którym mieliby uczestniczyć „wszyscy Polacy żyjący na świecie, którzy w okresie II wojny światowej pomagali Żydom, pomagali swoim współbraciom w tych niezwykle dramatycznych latach II wojny światowej i okupacji niemieckiej”.
Sobotnie spotkanie rozpoczęło się mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po mszy, w podziemiach Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, odbyła się natomiast uroczysta kolacja, której organizatorem był szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zorganizowane spotkanie obejmuje swoim planem również niedziele, kiedy to, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej oraz organizacji żydowskich odbędzie się gala, w której uczestniczyć będą Sprawiedliwi i władze państwowe. Jednym z punktów niedzielnej uroczystości jest koncert w wykonaniu zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Nie zapomnieli o ich bohaterstwie
Tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem. Otrzymują go osoby, które w czasach II wojny światowej, narażając życie własne i życia swoich bliskich ratowali Żydów przed zagładą. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashe, oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.
Medal przyznawany Sprawiedliwym zawiera sentencje, głosząca, że „Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat„. Do stycznia 2016 roku, tytułem ”Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” uhonorowano 26 120 osób, z czego 6620 stanowili Polacy.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.