Po ponad czterdziestu latach zostanie podjęte śledztwo ws. hitlerowskiego obozu w Ravensbrueck


Prokuratorzy IPN-KŚZpNP wznowią śledztwo ws. obozu w Ravensbrueck, które zostało zawieszone w 1975 r. Aktualnie zbierane są materiały dowodowe przez szczeciński oddział IPN. Początek śledztwa planowany jest na 2017 r.

Przedstawiciel Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu stwierdził, że IPN- KŚZpNP jest w posiadaniu zeznań ponad pięciuset zeznaniami były więźniarek z nazistowskiego obozu.

Dla przypomnienia było w nim więzionych ponad czterdzieści tys. Polek, z których przeżyło tylko osiem tys. kobiet. W KL Ravensbrueck przeprowadzano na nich pseudonaukowe eksperymenty naukowe, a także przeprowadzano masową eksterminację na byłych uczestniczkach Powstania Warszawskiego.

Wznowienie śledztwa spowodowane jest tym, że wiele z byłych pracowników obozu, głownie lekarzy, zostało zwolnionych z więzienia we wczesnych latach pięćdziesiątych i otrzymali zgodę władz niemieckich na wykonywanie zawodu.

By Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5344825 Bez. Potsdam: Zum 40. Jahrestag der Befreiung des KZ Ravensbrück Wie die Frauen des KZ unter den extremsten Bedingungen die schwierigsten Arbeiten verrichten mußten, zeigen mehrere Fotos im neuen Museum der nationalen Mahn- und Gedenkstätte. Insgesamt geben etwa 700 Fotos, Dokumente und andere Sachzeugen Auskunft über das Schicksal der rund 135 000 Frauen, Mädchen und Kinder aus 20 Nationen Europas, die hier eingekerkert waren.

By Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5344825

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Komar pisze:

    Rawensbrueck pisze się przez w, a nie przez v - tak dla porządku.
    W latach pięćdziesiątych istniały dwa państwa niemieckie. Oprawcy obozowi zostali zwolnieni z więzienia (i dopuszczeni do wykonywania zawodu lekarza przez władze NRF, a nie przez władze NRD.
    SS-mani z załogi obozu (w tym lekarze obozowi) zostali już postawieni przed sądem i skazani za popełnione zbrodnie. O ile wiem, prawo sprzeciwia się ponownemu sądzeniu za te same przestępstwa. Jaki jest zatem cel śledztwa?

Zostaw własny komentarz