6 ciekawostek o Janie Kalwinie


Jan Kalwin to jeden z najbardziej znanych, obok Marcina Lutra, reformatorów religijnych. Przyczynił się do powstania ruchu religijnego, który był bardziej rygorystyczny niż luteranizm. Oto sześć ciekawostek o francuskim reformatorze.

  1. john_calvin_by_holbeinJan Kalwin urodził się w 1509 r. w Noyon. Jego ojciec był notariuszem, a następnie sekretarzem na dworze biskupim. Nie dziwi zatem, że pragnął, aby syn ukończył teologię na Uniwersytecie Paryskim. To właśnie wtedy Kalwin poznał pisma Lutra, które powoli odciągały go od katolicyzmu. W 1528 r., po ukończeniu teologii, również na „prośbę” ojca, Kalwin rozpoczął studia prawnicze.
  1. Institutio religionis christianae to najważniejsze dzieło Jana Kalwina. Zostały w nim dokładnie opisane założenia protestantyzmu. Dzieło to miało również wpływ na rozwój języka francuskiego.
  1. Trudno podać dokładną datę zerwania Kalwina z Kościołem katolickim, jednak przyjmuje się, że musiało to nastąpić pomiędzy 1532 a 1534 r. Z pewnością duże znaczenie dla podjęcia takiej decyzji miała śmierć jego ojca w 1531 r. Od tamtego czasu reformator mógł podejmować samodzielnie decyzje, bez nacisków ze strony ojca.
  1. Od 1536 r. Kalwin przebywał w Genewie. Choć miał zostać tam jedynie tymczasowo, to jednak związał się z miastem na całe życie. To właśnie tam rozpoczął reorganizację Kościoła. Dzięki niemu pojawiła się cotygodniowa komunia. Powiedzenie „Pusto jak w kalwińskim zaborze” wzięło się od porządków jakie wprowadził Jan. Powołał on konsystorz genewski, który ingerował w życie mieszkańców. Zabroniono m.in. czytania romansów i tańca, zaś z kościołów zniknęły obrazy, posągi, a także ołtarz.
  1. Niestety, poglądy Kalwina bardzo szybko znalazły wielu przeciwników. Mieszkańcy nie byli zadowoleni z tak surowego i kontrolowanego życia. To przyczyniło się do wyjazdu reformatora do Strasburga, gdzie przebywał w latach 1538-1541, poświęcając się pracy naukowej.
  1. Nie było to jednak pożegnanie z Genewą. Po wyjeździe Kalwina wysłano do miasta kardynała Jacopo Sadoleto, który miał nawrócić mieszkańców na katolicyzm. Nie byli oni jednak tym zachwyceni, dlatego zwrócili się o pomoc do reformatora. Powrót Kalwina do Genewy okazał się triumfem. W następnych latach Jan Kalwin stworzył akademię teologiczną, szerzył reformację również poprzez pisma religijne oraz komentarze do Biblii. Reformator zmarł w 1564 r. w Genewie, gdzie został pochowany.

 

Bibliografia:

  1. Cottret B., Kalwin, Warszawa 2000.
  2. Piwko S., Jan Kalwin. Życie i dzieło, Warszawa 1995.

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz