Bezcenne świadectwa polskiej kultury na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata |
Kolejne jedenaście dokumentów znalazło się na liście wśród innych świadectw rozwoju polskiej państwowości, polskiego narodu i polskiej kultury.
Polska uczestniczy w drugiej edycji Programu UNESCO Pamięć Świata. Tym razem na Polską Krajową Listę trafiły m.in. XV mszał Zakonu Krzyżackiego, „Proces o Morskie Oko„, Testament polityczny księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, Kazimierza Stronczyńskiego opisy i widoki zabytków starożytności w Królestwie Polskim (1844-1855 r.), Dokument Zbiluta, Rocznik świętokrzyski dawny, Akt erekcyjny Związku Pruskiego, Akt unii krewskiej, Statut Łaskiego oraz ”O poprawie Rzeczypospolitej”.
Wyróżnione zabytki polskiego piśmiennictwa będzie można oglądać w Sali Chorągwianej i Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego, w niedzielę (6 listopad), w godzinach 10:00 – 17:00.
Program UNESCO Pamięć Świata działa od 1992 r., a Polska Lista Krajowa od 2014 r., kiedy to wpisano na nią, po raz pierwszy: Konstytucję 3 maja 1791, Złoty kodeks gnieźnieński, Kronikę Galla Anonima z XII w., akt lokacji Krakowa z 1257 r., Kazania świętokrzyskie z II poł. XIII w. oraz autograf „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.