Mercedes na fundamentach z historią. Na placu budowy fabryki odkryto osadę sprzed niemal 2 tysięcy lat.


W miejscu prac budowlanych, prowadzonych w związku z powstającą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod Jaworem (woj. dolnośląskie) fabryką Mercedesa, natrafiono na ślady osady. Po zbadaniu tego miejsca przez archeologów, udało się odnaleźć ponad 270 obiektów, pośród których znajdują się pozostałości budynków, jamy gospodarcze, piece do wytopu żelaza i kilka grobów ciałopalnych.

Znalezisko nie będzie miało jednak wpływu na prace budowlane – Budowa nie jest zagrożona. Odkrycie nie ma wpływu na proces inwestycyjny – zapewnił burmistrz gminy Jawor.

Prace prowadzone przez archeologów w osadzie datowanej na około 1800 lat, miały na celu uratowanie jak największej ilości obiektów. – Powodem podjęcia badań było odkrycie w tym miejscu nieznanego dotąd stanowiska archeologicznego. To pozostałość po niewielkiej wsi z okresu wpływów rzymskich – poinformował Mariusz Łesiuk z Pro Achaeologia, który prowadził badania archeologiczne.

Przedwieczne krematorium

- Być może odkryliśmy także tzw. ustrynę, czyli miejsce w którym dokonywano kremacji zmarłych. Fakt, że przed wiekami ludzie pojawili się akurat w tej części okolic Jawora nie powinien dziwić. Wszystko dlatego, że w tym miejscu gleby są bardzo żyzne, a podstawą utrzymania ówczesnych mieszkańców była uprawa roli. – wyjaśnił Łesiuk.

W wyniku prowadzonych przez archeologów prac udało się odkryć ponad 270 obiektów nieruchomych. Były to w dużej części pozostałości budynków wzniesionych techniką słupową, ale również studnia o głębokości niemal 5 metrów, jamy gospodarcze, mielerze, piece do wytopu żelaza oraz kilka grobów ciałopalnych.

Powstanie tam fabryka

Obiekty ruchome, które udało się zabezpieczyć archeologom, a których liczba wynosi niemal 2 tysiące, trafić mają do Muzeum Regionalnego w Jaworze. Burmistrz Jawora, Emilian Bera, przyznaje, że odkrycie było dla nich ogromnym zaskoczeniem – To niesamowita sprawa – powiedział. Podkreślił on jednocześnie, że odkrycie nie będzie miało wpływu na kontynuacje prac związanych z inwestycją i powstającą w tym miejscu fabryką Mercedesa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz