VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”


Marek Bałata, Ola Turkiewicz, Jan Bogdaniuk i na harfie Małgorzata Komorowska. III Koncert Niepodległości "Listy do wnuczki". Muzeum Powstania Warszawskiego 11.11.2011 fot. Dawid Korczyński

III Koncert Niepodległości „Listy do wnuczki”. Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. D. Korczyński

11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII Koncert Niepodległości, który po raz kolejny objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja pt. „Młode Wilki” poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej.

Wydarzenie jest zwieńczeniem tegorocznej trasy koncertowej, która wiodła przez Zamek Królewski w Warszawie, Rose Theatre w Brampton w Kanadzie i Westerplatte. Jest to bowiem nie tylko projekt muzyczny i odbywające się od 2009 roku cykliczne wydarzenie, lecz także nazwa założonej przez Olę Turkiewicz, polsko-kanadyjską wokalistkę jazzową i kompozytorkę, wykonującej go formacji muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 100 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. W dniu Święta Niepodległości zespół rozbudowany zostanie o muzyków sceny alternatywnej: An On Bast - królową polskiego tech-house’u oraz charyzma­tycznego „Witka – muzyka ulicy”, ponownie do zespołu dołączy także chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Łącznie ekipę VIII Koncertu Niepodległości stanowić będzie blisko 40 muzyków. Koncert Niepodległości objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

„Młode Wilki” i „Niepokorne”.
Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości są słowa Obławy Jacka Kaczmarskiego. Edycja poświęcona będzie młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację wydarzenia symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich.

Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych” - członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Nawiązanie do strajków szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), będzie punktem wyjścia do ukazania blisko 100-letniej historii „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Do tematyki tegorocznego Koncertu Niepodległości twórcy nawiążą także w IX edycji Koncertu Niepodległości „Niepokorne” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2017 roku, która w całości poświęcona zostanie udziałowi kobiet w działaniach niepodległościowych. Oprócz losów tysięcy Polek czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niemniej ważna dla zachowania ducha i dziedzictwa narodu, postawa matek, żon i córek, które były ostoją polskiego domu i rodziny.

Hybrydowe aranżacje i kompozycje współczesne w Muzeum Powstania Warszawskiego
Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność stylówi muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowieczu by wysłuchać Pisces salsos et foetentes apportabant alii (1109) czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego z XI w. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla. Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie słuchaczy reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover Jazzem skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny standard Jazzowy Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich - Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Hej! Hej Ułani! (ok. 1806); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa.
W ciągu 9 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, tech-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

PŁYTA „Koncert Niepodległości” i retransmisja występu w Radio Łódź
W ramach tegorocznej trasy koncertowej promowana jest także nagrana we wrześniu płyta „Koncert Niepodległości”, która wydana została pod Patronatem Medialnym Polskiego Radia. Materiał z płyty został zaprezentowany w trakcie specjalnej radiowej edycji Koncertu Niepodległości. Retransmisja tego koncertu: 11.11.2016 godz.20.00, Polskie Radio Łódź / strona http://www.radiolodz.pl/onair

Ekipa VIII Koncertu Niepodległości „Młode Wilki” – łącznie ponad 30 artystów!
Twórcy Koncertu Niepodległości: polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Powszechnego Krzysztof Franieczek.
W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk, Witek – muzyk ulicy | Witold Mikołajczuk oraz chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce solo), Marcin Ritter (bas), Radek Bolewski (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Wojciech Hartman (I skrzypce) oraz z Kwartetu „Obligato”: Sara Malinowska (II skrzypce); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Plakat Koncertu Niepodległości 2016

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Muzeum Powstania Warszawskiego
Współorganizacja: Narodowe Centrum Kultury
Mecenas: Fundacja PKO Banku Polskiego
Główny Partner: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.
Główny Sponsor: PGNiG S.A.
Sponsor: Sinevia Sp. z o.o.
Wsparcie: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 | Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 | Volvo Car Poland | Grupa Hoteli WAM | LuxMed Sp. z o.o | Yamaha Polska | eBilet Polska Sp. z o.o.
Partnerzy: Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej | Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Patronat medialny: Polskie Radio S.A. | Polska Agencja Prasowa | TVP Historia

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz