„Ludwik XIV. Życie wielkiego króla” – M. Gallo – recenzja


Króla Słońce nie trzeba nikomu przedstawiać. Ludwik XIV jest postacią bardzo dobrze znaną, choć wciąż znajdują się nowe tematy do pisania książek. Postać tego władcy nie jest zbyt często wykorzystywana w powieściach historycznych, ale wciąż przewija się w biografiach lub książkach naukowych. Taka jest właśnie najnowsza publikacja wydawnictwa Rebis, która na nowo przedstawia francuskiego monarchę.

149412-ludwik-xiv-max-gallo-1Ludwik XIV był najdłużej panującym monarchą francuskim. Udoskonalił absolutyzm i rozbudował Wersal do postaci, jaką znamy dziś. Mimo to, wciąż nie wiele publikacji na jego temat jest dostępnych w języku polskim. Jednak w tym roku wydawnictwo Rebis postanowiło wydać książkę francuskiego historyka Max’a Gallo.

„Nie lubiłem Ludwika XIV”1 – tak autor rozpoczął przedmowę, w której wyjaśnia dlaczego podjął się napisania książki. Książki, która, choć jest biografią, wprowadza nas we wspaniały świat opowieści o jednym z najsłynniejszych monarchów epoki nowożytnej. Jednak Max Gallo nie skupia się wyłącznie na dokonaniach lub niedoskonałościach króla. Przede wszystkim ukazuje monarchę jako zwykłego człowieka, który jednak musiał ukrywać swoje emocje.

Książka zaczyna się od ostatnich chwil życia matki Ludwika, Anny Austriaczki. Wtedy też główny bohater przypomina sobie opowieści o poznaniu rodziców, swoim dzieciństwie oraz Frondzie. Zwłaszcza początkowe podrozdziały pokazują, jak silna więź łączyła francuskiego monarchę z matką, jakim szacunkiem ją darzył, nie chcąc sprawiać przykrości. Widzimy też jak szybko uczył się być królem, umiejętnie ukrywał swoje emocje i rozpoznawał intencje poszczególnych osób.

Na prawie 700 stronach zostały ukazane poszczególne aspekty życia Ludwika, ze szczególnym skupieniu się na jego myślach, sferze uczuciowej oraz zainteresowaniach. Autor nie zapomniał o zamiłowaniu króla do baletu, ale także przedstawił relacje z kobietami, zwłaszcza markizą de Montespan oraz de Maintenon.

Cała praca jest podzielona na dwie części. Nie jest to jednak podział od narodzin do samodzielnych rządów, a następnie do śmierci. Autor zdecydował się na ustalenie granicy na roku 1682, kiedy to rodzi się jego wnuk, Ludwik Burbon – książę Burgundii. W tej biografii znajdziemy dosłownie wszystko.  Nie jest to nic dziwnego, skoro publikacja ma prawie 700 stron. Można uznać, ze „tematem przewodnim” pracy są uczucia Ludwika, a raczej to, jak musiał nauczyć się je ukrywać – nie mógł pokazywać zbytniej radości ani płaczu. W tym wszystkim nie zabrakło najważniejszych wydarzeń z życia Króla Słońce. Wiele jest o Frondzie, Annie Austriaczce oraz kardynale Mazzarinim. Jest to również doskonałe źródło do wszystkich wojen prowadzonych przez Ludwika XIV.

Książkę czyta się bardzo szybko, pomimo objętości. Cena również została dostosowana do tego, co otrzymaliśmy, niemniej jednak szkoda, że nie znalazła się żadna wklejka z ilustracjami, która dopełniłaby całość. Brakuje też bibliografii lub wskazówek bibliograficznych. Ci, którzy szerzej znają się na czasach Króla Słońce, dostrzegą fragmenty jego pamiętników. Jednak są to jedyne minusy pracy.

Sposób, w jaki autor przedstawił jednego z najsłynniejszych francuskich monarchów zasługuje na duże uznanie. Mamy tu wymieszanie czasów. Bardzo często jest stosowany czas teraźniejszy, który został tak sprytnie użyty, że czasami mamy wrażenie, że sami bierzemy udział w opisywanych wydarzeniach.

Na duże uznanie zasługuje także wygląd i użyta twarda oprawa z obwolutą, dzięki czemu publikacja będzie się ładnie prezentować na półce. W pracy nie znajdziemy literówek czy błędów stylistycznych. Jednym słowem – praca jest godna polecenia dla  wszystkich miłośników Ludwika XIV, ale także dla tych, którzy po prostu interesują się historią i chcieliby bardzo dokładnie poznać XVII-wieczną Francję.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ podjęty temat

+ ciekawy sposób przedstawienia tematu

+ wygląd

+ cena

Na minus:

- brak bibliografii

- brak ilustracji

 

Tytuł: Ludwik XIV. Życie wielkiego króla

Autorzy: Max Gallo

Wydawca: Dom wydawniczy REBIS

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8062-008-7

Liczba stron: 656

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

 

Korekta: Jagoda Marek

 

  1. M. Gallo, Ludwik XIV. Życie wielkiego króla, Poznań 2016, s. 5. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz