[Wyniki] „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”, M. i P. Pilichowie


Tajemniczy zakonnik, który ponad ćwierć wieku przed Marco Polo dotarł w głąb Azji. Na pół legendarny szlachcic, który podbijał świat razem z Wikingami. Pierwszy Polak, który wszedł na piramidę Cheopsa. Polski emir powstaniec, który sprowadził do Polski konie arabskie. Twórca nauki o lodzie. Prekursor.Te i wiele innych historii możecie przeczytać w wyjątkowej książce. Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat, którą możecie wygrać w naszym konkursie! 

Zadanie konkursowe

By mieć szansę na wygranie jednego z egzemplarzy książki należy w terminie do 26 października 2016 r. należało poprawnie odpowiedzieć na pytania:

 1. Kto jako pierwszy pracował nad mapą geologiczną wybrzeży jeziora Bajkał?
  Odp. Jan Czerski
 2. Który Nasz rodak zdobył oba bieguny w ciągu 365 dni?
  Odp. Marek Kamiński
 3. Jak nazywa się polski podróżnik, dzięki któremu wiemy nie tylko, skąd wypływa rzeka Amazonka, ale poznaliśmy jej długość?
  Odp. Jacek Pałaszkiewicz

Zwycięzcą naszego konkursu jest:
Anna Michalska z Kościerzyny

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Szczegóły znajdziesz w ramce na dole strony.

Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy.

Nagrody

Nagrodę w postaci książki Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat ufundowanej przez Wydawnictwo Muza.

O książce

Wielcy_Podroznicy_okladka

Polarnicy, antropolodzy, badacze Syberii i Kaukazu, żeglarze, wybitni uczeni. Z książki Marii i Przemysława Pilichów wyłania się obraz podróżnika w nieco innym, niewspółczesnym znaczeniu. To odkrywca, badacz, naukowiec, który wewnętrzną pasję poznawania nowych miejsc często podporządkowuje wyznaczaniu nowych kierunków, odkrywaniu nieznanych lądów, pracy badawczej z różnych dziedzin nauki. Autorzy przybliżają sylwetki 33 takich Polaków: począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka, uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii, do profesora Ryszarda Wiktora Schramma – wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty.

Opisani w książce podróżnicy byli niekiedy pierwszymi ludźmi, którzy pojawili się wśród nieodkrytych dotąd plemion jako przybysze z zewnątrz, czasem by wbrew grożącemu im niebezpieczeństwu poznać ich kulturę i sposób życia. Często ich pasja podróżowania, czy wręcz misja odkrywcy badacza była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach, jak w przypadku zesłańców syberyjskich lub polarników. Co zaskakujące, niektórzy z nich, mimo ich wybitnej, cenionej również na świecie działalności, są w Polsce zapomniani. Warto poznać ich historie.

Wśród nich znaleźli się między innymi: Michał Boym, zwany polskim Marco Polo, miłośnik Chin, zgłębiający kulturę i naukę tego kraju, rysownik egzotycznych roślin i zwierząt; Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż dookoła świata, obrońca Indian; Bronisław Malinowski i Jan Kubary – niedoścignieni badacze odległych kultur i rdzennych plemion; Benedykt Dybowski – wybitny zoolog i etnograf, który wraz z innymi opisanymi w książce Sybirakami prowadził badania Bajkału i odległej Kamczatki; Antoni Bolesław Dobrowolski – inicjator polskich wypraw polarnych, twórca nauki o lodzie i pierwszy Polak, który stworzył opis Antarktydy.

Maria i Przemysław Pilichowie – wspólnie są autorami wielu publikacji, m.in. Ziemia kielecka: panorama turystyczna, Ponidzie,  Polska. Ilustrowany przewodnik, Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna (seria  „Ocalić od zapomnienia„), oraz autorami licznych artykułów o tematyce krajoznawczo-turystycznej, m.in. do: „Rzeczpospolitej„, „Życia Warszawy„, „Poznaj Swój Kraj” i ”Poznaj Świat”. Piszą również o kulturze, sztuce i nauce innych krajów, np. Francji, Austrii, Hiszpanii, Włoch i Słowacji. Oboje są przewodnikami turystycznymi, pilotami wycieczek i wykładowcami. Wyróżnieni zostali wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i organizacji społecznych.

Tytuł: Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat
Autorzy: Maria i Przemysław Pilichowie
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-287-0303-2
Data premiery: wrzesień 2016 r.
Cena: 49,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Mariusz pisze:

  Na pewno dobrą odpowiedzą jest Jacek Pałaszkiewicz byłem pewien że po Amazonce podróżował Jacke Pałkiewicz

Zostaw własny komentarz