„Zanim. Opowieść (o Marii Skłodowskiej), która kończy się tam, gdzie wszystkie inne się zaczynają” - K. Zyskowska-Ignaciak - recenzja


Maria Skłodowska–Curie jest niezwykłą postacią. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla na trwałe wpisała się do historii światowej nauki. Jej postać znana jest przede wszystkim jednak przez pryzmat dokonanych odkryć oraz pracę naukową.  Ale czy tak naprawdę znamy samą Marię? Co wiemy o jej  młodości ? Opowieść autorstwa K. Zyskowskiej-Ignaciak jest próbą wypełnienia istniejącej luki.

mariaNakładem Wydawnictwa MG ukazała się powieść historyczna autorstwa Katarzyny Zyskowskiej–Ignaciak Zanim. Opowieść (o Marii Skłodowskiej), która kończy się tam, gdzie wszystkie inne się zaczynają. Autorka, opierając się na faktach z życia Marii Skłodowskiej- Curie, zbudowała poruszającą i barwną opowieść, która ma na celu zwrócenie uwagi na inną stronę bohaterki. Ukazana jest bowiem w niej jako kobieta, która tak, jak każdy z nas pragnie kochać i być kochaną.

Marię poznajemy w wieku 18 lat, gdy zmuszona jest trudną sytuacją finansową rodziny porzucić na jakiś czas swe marzenia o studiach na Sorbonie. W tym celu podejmuje się pracy jako guwernantka u zamożnych rodzin. Po pierwszych niepowodzeniach dostaje ofertę pracy na dworze w Szczukach, niewielkiej wsi znajdującej się na terenie zaboru rosyjskiego. Ma się tam podjąć wychowania dzieci bogatego ziemianina Juliusza Żórawskiego. Korzystne warunki finansowe sprawiają, iż decyduje się przyjąć tę ofertę pracy. Opuszcza dom rodzinny oraz Warszawę. Pełna lęku i braku wiary w słuszność podjętej decyzji wyrusza w podróż. Monotonie codziennego życia na wsi przerywa powrót do domu na wakacje syna państwa Żórawskich – Kazimierza. Między bohaterami rodzi się gorące uczucie. Niestety nie przetrwało ono próby czasu. Miłość przegrała z istniejącymi konwenansami. Po pierwszym wielkim uczuciu pozostał zaś tylko ból i rozczarowanie.

Powieść ta jest godna polecenia dla wszystkich czytelników, ponieważ każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Fabuła jest zarysowana i poprowadzona w ciekawy sposób. Dzięki temu książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Dużym atutem pracy jest fakt, iż autorka w przystępny sposób przybliża czytelnikowi realia omawianej epoki. Za sprawą tego zabiegu osoby nie interesujące się na co dzień historią mogą poszerzyć swoją wiedzę na dany temat. Szczególnie pomocne są także występujące przypisy tłumaczące niektóre wyrażenia lub słowa mogące sprawić trudność czytelnikowi.

Walorem omawianej powieści jest także jej aspekt psychologiczny. Czytelnik staje się bowiem świadkiem dojrzewania głównej bohaterki. Maria z nieświadomej swoich uczuć młodej dziewczyny staje się kobietą, która jest gotowa walczyć o swoje marzenia oraz miłość.             W całej tej opowieści autorka nie pominęła także wielkiej pasji Marii do nauki i  chęci zdobywania nowej wiedzy. Cały czas bowiem podkreślała jej zapał i samodyscyplinę podczas samodzielnego dokształcania się. Wspomnieć należy także o otoczeniu, w którym rozgrywa  się cała akcja. Autorka dzięki barwnym opisom przyrody stworzyła wręcz magiczny klimat, który pozwala przenieść się do opisywanego świata.

Dużą zaletą jest także fakt, iż poszczególne rozdziały rozpoczynane są fragmentami listów, które Maria pisała do swych bliskich. Dzięki umieszczonemu opisowi bibliograficznemu każdy bez problemu będzie mógł samodzielnie sięgnąć po cytowaną pozycję.

Opowieść (o Marii Skłodowskiej)…  jest bez wątpienia pozycją, po którą naprawdę warto sięgnąć w długie jesienne wieczory.

 

Plus/minus :

Na plus

+ tematyka

+  ciekawa narracja

+ bibliografia

+ wygląd;

Na minus

- brak;

 

Tytuł:  Zanim. Opowieść (o Marii Skłodowskiej), która kończy się tam, gdzie wszystkie inne  się zaczynają

Autor: Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

Wydawca: Wydawnictwo MG

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7779-288-9

Liczba stron: 336

Okładka: miękka

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta:  10/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta: Patrycja Grempka

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz