Niezwykłe znalezisko dentystyczne na terenie klasztoru we Włoszech


W czasie wykopalisk na terenie monasteru San Francesco w Lukce archeolodzy odkryli protezę dentystyczną sprzed czterystu lat.

Znalezisko zawiera trzy siekacze oraz dwoje kłów. Co ciekawe, sztuczne zęby należą do dwóch różnych osób i zostały przytwierdzone do taśmy ze złota, za pomocą złotych szpilek, umieszczonych wewnątrz każdego z zębów. Proteza wykonana została poprzez usunięcie części korzenia i nacięcia wzdłuż nich, w których umieszczono złote blaszki.

Podobne urządzenia były opisywane przez: Ambroise Pare - dentystę królów francuskich z XVI w. oraz Pierre Faucharda – ojca nowoczesnej stomatologii. Jednak do tej pory nie udało odnaleźć się urządzeń z pism powyższych uczonych. Znalezisko z klasztoru w Lucce jest pierwszym archeologicznym dowodem na istnienie bardzo zaawansowanych technicznie protez zębowych w XVI w.

Sztuczne zęby znaleziono w grobowcu rodziny Guinigis z Lukki w klasztorze San Francesco, jednak nie zidentyfikowano, do którego z członków rodu one należą. Wynika to z faktu, że znaleziono je wśród szczątków ponad stu osób, pochowanych tam pomiędzy XIV, a XVII w.

By I, RosarioVanTulpe, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2392016

By I, RosarioVanTulpe, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2392016

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

  1. Patryk pisze:

    Z ciekawości, możecie napisać jak całość protezy trzymała się szczęki, jakieś klamry? Znajomy stomatolog jest zaciekawiony 😉

    • Joanna Morawska pisze:

      Sztuczne zęby były mocowane za pomocą małych kołków do wykonanej ze złota długiej blaszki, która umieszczana była w szczęce. Jej dodatkowym zadaniem miało być unieruchomienie chwiejnych zębów pacjenta 🙂

Zostaw własny komentarz