W Wałbrzychu zdekomunizują Daszyńskiego, Drzymałę i Limanowskiego?


W Wałbrzychu zarządzeniem prezydenta miasta został powołany zespół, która ma przygotować zmiany nazw ulic, mostów i placów, upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Na roboczej liście znalazły się ulice Daszyńskiego, Drzymały i Limanowskiego.

Ignacy Daszyński

Ignacy Daszyński

Wałbrzyskiej Radzie Kultury przedstawiono wstępną listę nazw ulic, nad którą toczyć się będzie dyskusja. Znalazły się na niej ulice: Buczka, Duracza, Rabiegi, Kosteckiego, Barbusse’a, Sawickiej, Kochanka, Piotrowskiego, Dubois, Kinickiego, Ossowskiego, Limanowskiego, Kubeckiego, Pstrowskiego, Kostrzewy, Bardowskiego, Pietrusińskiego, Czeredziaka, Daszyńskiego, Okrzei, Kasprzaka, Koszarka, Lewartowskiego, Pługa, Kani, Proletariacka, Bohaterów Pracy, Dąbrowszczaków, Hercena, Grabowskiej, Drzymały, Langera i Gagarina.  Jest to na razie lista robocza, która może ulec modyfikacjom.

Na liście znalazły się nazwiska zasłużonych dla kraju Ignacego Daszyńskiego, Michała Drzymały i Bolesława Limanowskiego. Daszyński jest uważany za jednego z ojców polskiej niepodległości, wymieniany w tym kontekście na równi z Piłsudskim, Dmowskim, Witosem i Paderewskim. Komunistą nie był też Drzymała, którego wóz stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim

Natomiast Bolesław Limanowski i Stefan Okrzeja są wymienieni jednoznacznie przez Instytut Pamięci Narodowej jako osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej Polskiej i dla wolności jej obywateli – błędnie wiązane z normami ustawy z 1 kwietnia 2016 r. (więcej tutaj).

Ostatecznie decyzję podejmą radni Wałbrzycha. Ważne jednak by przed jej podjęciem zapoznali się ze wszystkimi biografiami wymienionych osób oraz stanowiskiem IPN, gdyż  wśród nich znajdują się prawdziwi Polscy bohaterowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Bilbo pisze:

  Albo jakieś przekłamanie, albo zwykła głupota. Z tego, co się orientuję, IPN żadnego z tych panów nie wiąże z komunizmem czy jakimkolwiek ustrojem totalitarnym.

 2. Hussar pisze:

  Piłsudskiego też zdekomunizują za PPS?

 3. lewak pisze:

  i oczywiście będą przemianowane na ulicę/plac/rondo/aleję im. Kaczyńskiego/-ej. Paranoja jakaś...

 4. Bilbo pisze:

  Jestem na 100% pewny, że ulice Daszyńskiego, Drzymały i Limanowskiego pozostaną w Wałbrzychu. A że przy okazji można pobić trochę piany, obrzucić błotem IPN, PiS i Kaczyńskiego, to inna sprawa.

  • Hussar pisze:

   Nikt IPN nie obrzuca błotem, wręcz przeciwnie IPN broni te osoby z tytułu. Natomiast odpowiedz na pytanie prezydent jakiej partii rządzi w Wałbrzychu.

Zostaw własny komentarz