Józef Haller na kolejnej monecie z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”


Złota i srebrna moneta upamiętniająca generała Józefa Hallera to kolejna moneta z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, którą wyemitował Narodowy Bank Polski.

20161107_jozef_haller_bigRewers monety złotej przedstawia portret generała Józefa Hallera, w mundurze i czapce wojskowej. Awers to wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w tle rozchodzącej się płaszczyzny.

Na rewersie monety srebrnej umieszczono portret generała, a na tle stylizowanej flagi Polski jego imię i nazwisko. Awers to ponownie wizerunek orła (znany z godła RP) oraz stylizowana flaga Polski. Moneta srebrna o nominale 10 zł będzie dostępna w cenie 130 zł, natomiast złota o nominale 100 zł w cenie 1650 zł.

Monety upamiętniające Józefa Hallera są kolejnymi z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Pierwsze z nich ukazały się rok temu i przedstawiały Józefa Piłsudskiego. NBP planuje jeszcze dwie emisje, których zwieńczeniem będą monety wydane w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Monety srebrne – zestawione ze sobą – będą tworzyły artystyczną całość.

Emisja wartości kolekcjonerskich to okazja do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna planowana jest na 7 grudnia – do obiegu zostaną wprowadzone monety upamiętniające Aleksandra Jagiellończyka z serii Skarby Stanisława Augusta oraz szeląg, talar Stefana Batorego (seria Historia monety polskiej). Monety będzie można kupić w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo dobry pomysł, udowadniający ponadto, że obecnie rządząca ekipa umie docenić różne środowiska polityczne w historii Polski. Wbrew temu, co mówi propaganda antypisowska.

Zostaw własny komentarz