„Policjanci w służbie historii” – rusza nowy projekt edukacyjny IPN-u |
Na początku przyszłego roku Instytut Pamięci Narodowej i Komenda Główna Policji podpiszą umowę dotyczącą działalności edukacyjnej IPN-u w klasach mundurowych.
Nowy program pt. Policjanci w służbie historii obejmie ponad 300 szkół i będzie trwać od lutego do jesieni przyszłego roku. Pracownicy IPN-u przygotowujący projekt postawili sobie za cel przypomnienie o obecności funkcjonariuszy Policji na kartach dziejów Polski. Ważnym elementem inicjatywy będzie również podkreślenie działalności policjantów w przedwojennej Polsce oraz w czasie II wojny światowej, a także tych zamordowanych przez NKWD. Ponadto uczniowie będą mogli zapoznać się z biografiami wybitnych funkcjonariuszy.
Dla najbardziej zaangażowanych zespołów uczniowskich kierownictwo Instytutu przewidziało nagrody. Jesienią przyszłego roku, na terenie Rosji i Ukrainy, odbędą się dla nich ciekawe seminaria.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
To dobry pomysł, bo przedwojenna Policja Państwowa była w okresie tzw. Polski Ludowej mocno niszczona propagandowo.
Właśnie otworzyłem książkę „Kurier z Warszawy” Jana Nowaka Jeziorańskiego na stronie 204. Jest tam opis sytuacji z okresu II RP, gdy dwaj policjanci wieźli na furmance zatrzymanego mężczyznę, siedząc na nim okrakiem. Na pytanie: kogo wiozą - padła odpowiedź:
„A to taki chłopski warchoł, Mikołajczyk się nazywa.”
Tak, to ten sam Mikołajczyk. Późniejszy premier rządu RP na uchodźstwie.
Przedwojenna Policja Państwowa miała swój udział w represjach władzy wobec opozycji. I o tym też trzeba pamiętać.
Ma Pan pełną rację.