„Kim był Thomas Alva Edison?” – M. Firth – recenzja


Thomas Edison wynalazł żarówkę – to wie niemal każdy. Jednak co możemy powiedzieć o jego pozostałych wynalazkach? Wszystkie najważniejsze informacji o Edisonie przynosi nam kolejna książka z serii Wielcy i sławni.

edisonHistoria życia Thomasa Edisona jest niezwykle ciekawa i potrzeba naprawdę niewiele, aby się nią zainteresować. Ale co zrobić, aby sięgnęły po nią dzieci? Wystarczy podać im książkę wydawnictwa Prószyński i S-ka, a najmłodsi czytelnicy z pewnością się od niej nie oderwą. Wszystko za sprawą lekkiej i prostej narracji Margaret Firth, która przenosi nas w świat swojego bohatera.

Edisonowi zawdzięczamy wiele, dlatego każdy powinien znać tę postać. Gdyby nie jego wynalazek, jakim była żarówka, być może do dziś żylibyśmy w mroku, który oświetlałby jedynie płomień świecy? Edison dokonał wyjątkowego przełomu i znamy go głównie z tego odkrycia, jednak na swoim koncie Thomas miał ich znacznie więcej. Kiedy jednak przystępujemy do lektury poznajemy najpierw losy małego chłopca, dopiero zaczynającego poznawać świat. A był to chłopiec niezwykle ciekawski, dzięki czemu osiągnął bardzo wiele. W książce dowiadujemy się jak dokładnie wyglądała jego droga ku wielkości oraz nauka, której oddawał się z wielką pasją. Całość zawiera wiele anegdotek, które nadają książce lekki, często zabawny charakter, dzięki czemu zainteresuje zarówno dzieci, jak i młodzież. Nie jest to poważna biografia, a coś, po co może sięgnąć dosłownie każdy.

Podążając dalej śladami bohatera poznajemy jego dalsze losy i wkład m.in. w motoryzację. Dzięki temu, że w książce znajduje się bardzo wiele szczegółów i ciekawostek, przedstawione zostają nam także inne postaci, takie jak Henry Ford. Nie brakuje również dokładnych opisów wynalazków Edisona oraz wszystkiego tego, w co się angażował.

W Kim był Thomas Alva Edison znajdziemy sporą ilość intersujących, biało-czarnych ilustracji, które czynią tę pozycję jeszcze bardziej interesującą. Wzrok przyciąga także zabawna, kolorowa okładka, przedstawiająca karykaturę Edisona. Ciekawym dodatkiem jest także kalendarium z ważniejszymi wydarzeniami z życia wynalazcy oraz wydarzeniami, które wówczas miały miejsce na świecie.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ ciekawy temat

+ szczegółowość

+ wiele anegdotek

+ piękne wydanie

+ lekka narracja

+ cena

Na minus:

- brak
Tytuł: Kim był Thomas Alva Edison?

Autorzy: Margaret Firth

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-8069-047-9

Liczba stron: 113

Okładka: twarda

Cena: 19,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz