Dokumenty bezpieki państw Bloku Wschodniego będą dostępne w internecie


Polska chce przystąpić do budowanej strony internetowej, na której udostępnione zostaną akta ukazujące zależność aparatu bezpieczeństwa państw Bloku Wschodniego od Związku Sowieckiego.

Wczoraj zakończyła się zorganizowana w Krakowie konferencja Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb. Podczas niej prezes IPN Jarosław Szarek zapowiedział umieszczenie linku na stronach Instytutu do zdigitalizowanych zasobów Instytutu Pamięci Narodowej już na I kwartał 2017 r. Będą one dotyczyć współpracy na linii służby PRL – aparat przymusu ZSRS.

Jak stwierdził prezes IPN-u, udostępnione dokumenty ukażą stopień podporządkowania polskich służb od sowieckich oraz wniosą wiele nowych informacji, ponieważ większość z akt zostało niedawno odtajnionych na mocy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zlikwidowała niejawne zbiory archiwalne.

Omawiana strona internetowa, na której będą także dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, powstanie przy współudziale siedmiu krajów-członków Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb. Sama instytucja powstała w 2008 r. i należą do niej: Niemcy, Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Akta sądowe - materiał ilustracyjny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Jeden z lepszych pomysłów IPN.

Zostaw własny komentarz