PREMIERA: „Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej”, S. Pawlina


Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej Sebastiana Pawliny to książka o zwykłych problemach żołnierzy Kedywu. Autor pisze o takich kwestiach, jak te związanych z pieniędzmi, mieszkaniem, żywnością, relacjami w grupie.

 

praca-w-dywersji

 

Jest to bezsprzecznie jedyna znana mi praca w polskiej historiografii, traktująca o tak bogatej i różnorodnej palecie problemów związanych z codziennością konspiracyjną - od uwarunkowań przyłączania się do podziemia, przez szeroko ujęte problemy bytowe (pieniądze, mieszkanie, odzież, żywność), przez relacje z dowództwem i wewnątrz własnej grupy po kwestie etyczne i stres (...).

prof. dr hab. Jerzy Kochanowski

Sebastian Pawlina (ur. 1988 r.), historyk, dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Współautor Wielkiej księgi Armii Krajowej (2015). Od 2012 r. stale współpracuje z miesięcznikiem „Stolica„, publikuje również w ”Polityce”. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. społeczna historia Polskiego Państwa Podziemnego oraz bunt jako zjawisko społeczno-kulturowe.

Tytuł: Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej
Autor: Sebastian Pawlina
Wydawnictwo: Muzeum II Wojny Światowej
Liczba stron: 402
ISBN: 978-83-63029-60-9
Data premiery: 2016 r.
Cena: 47,00 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Hussar pisze:

    Nareszcie praca nie tylko o ciężkich walkach, opisaniu każdego metra walka w Warszawie, ale o tym, jak żyli bohaterowie. Mam nadzieję, że ta książka trochę odbrązowi te zmagania. Nie znaczy, że coś jest nie tak z powstańcami. Nie, ale pokaże ich z ludzkiej strony.

Zostaw własny komentarz