„Kim był Leonardo da Vinci?” – R. Edwards – recenzja


Czy Wasze dzieci wiedzą kim był jeden z najwybitniejszych artystów w historii? Jeśli nie, to spieszcie do księgarni i podarujcie im książkę z serii Wielcy i sławni wydawnictwa Prószyński i S-ka. Dzięki tej publikacji dowiedzą się wszystkiego, co powinny wiedzieć o Leonardzie da Vinci.

leondardNa rynku wydawniczym nie brakuje w ostatnich latach książek historycznych dla dzieci. I bardzo dobrze, bo każdy, kto kocha historię wie, że uczyć powinniśmy się jej od najmłodszych lat, a jeśli można robić to w przystępnej dla dzieci formie, to należy je do tak przyjemnej nauki zachęcać. Niezwykle interesująco przedstawia się seria książek wydawnictwa Prószyński, prezentująca sylwetki tych, którzy zmieniali świat. Jednym z nich był Leonardo da Vinci.

Malarz, artysta, wynalazca – da Vinci z pewnością wyprzedzał swoją epokę. Był umysłem wybitnym i dlatego warto o nim mówić i uczyć najmłodszych kim był. W swojej książce Roberta Edwards przedstawia nam jego postać w prosty i lekki sposób, który nie znudzi dzieci – tego możemy być pewni.

Na początku poznajemy małego Leonarda, który powoli odkrywa świat oraz swój talent. Później przedstawiony jest on jako ambitny student i w końcu artysta, którego znamy dzięki jego obrazom i szkicom wynalazków. Autorka nie skupia się jednak tylko na postaci Leonarda da Vinci, ale prezentuje czytelnikom jego otoczenie. I tak dowiadujemy się, kim był słynny ród Medyceuszy oraz sposób, w jaki wyrabiano dawniej farby. To ciekawostki, które zainteresują także starszych czytelników. W całej książce znajdziemy też kilka dodatkowych informacji, zawartych w ramkach, a z nich dowiadujemy się, jak dawniej wyrabiano papier oraz jak wyglądały szczeble kariery w pracowni, w której terminował młody Leonardo, a także co właściwie oznacza słowo „renesans”. Ta publikacja jest zatem małym kompendium wiedzy o wszystkim, co dotyczyć mogło Leonarda da Vinci i jego życia. Omówione są też oczywiście najwybitniejsze dzieła artysty, takie jak Ostatnia wieczerza oraz jego najciekawsze wynalazki i pomysły.

W książce, aby jeszcze bardziej zaciekawić młodych czytelników, nie brakuje ilustracji, które choć są czarno-białe, wcale na niczym nie tracą i mimo wszystko „ubarwiają” całość. Jakby tego było mało, na końcu książeczki znajduje się kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami z życia Leonarda da Vinci oraz bibliografia. A to wszystko w małym formacie A5 i twardej oprawie.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ ciekawa forma prezentacji

+ duża dawka informacji

+ lekka narracja

+ ilustracje

+ format i oprawa

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Kim był Leonardo da Vinci?

Autorzy: Roberta Edwards

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8069-258-9

Liczba stron: 656

Okładka: twarda

Cena: 19,90 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz