Stargard jako jedno z ostatnich miast w Polsce pozbywa się radzieckiej „pamiątki”


Czy to koniec kontrowersji wokół symbolu komunizmu w centrum jednego z polskich miast? Mowa tu o stojącej od 13 listopada 1945 roku w centrum Stargardu (woj. Zachodniopomorskie) Kolumnie Zwycięstwa.

Gdy niedawno wpłynęła do władz miasta odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych na protest jednego z mieszkańców miasta, rozpoczęto starania o przeniesienie wspomnianego monumentu. Resort potwierdził, że Kolumna Zwycięstwa w świetle umowy między Polską, a Rosją nie podlega ochronie, jaką objęte są miejsca pochówków. Decyzję tę przyspieszyła ekspertyza, która nakazała do końca listopada tego roku zdemontować ze szczytu kolumny symbol Orderu Zwycięstwa, czyli najwyższego bojowego odznaczenia Związku Radzieckiego. Demontażu dokonano w nocy z poniedziałku na wtorek, a trwał on około 5 godzin. W przyszłości ma on zostać przeniesiony, wraz z innymi fragmentami pomnika, na Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta.

Stargard- miasto pod szczęśliwą (usuniętą) gwiazdą

We wtorek, 29 listopada, zapadła również decyzja o losie pozostałych części pomnika. Po głosowaniu na sesji radystargard-logo-miasto miasta za demontażem i przeniesieniem było 17 radnych, głosów przeciw i wstrzymujących się naliczono po jednym, a dwóch radnych było nieobecnych. Niestety, takiej jednomyślności nie ma wśród mieszkańców Stargardu. Część z nich uważa bowiem monument za symbol miasta, którego hasłem promocyjnym jest przecież „Stargard- pod szczęśliwą gwiazdą”. Inni się zaś popierają podjętą decyzję, ponieważ dla nich kolumna jest symbolem komunizmu i podporządkowania się Rosjanom. Warto również dodać, że również Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie wniosła sprzeciwu wobec demontażu i przeniesienia pomnika.

Ostra reakcja ze strony Rosyjskiego MSZ

Niestety, finał boju o gwiazdę nie spodobał się poza granicami kraju. Już następnego dnia po zdemontowaniu wieńca akcja ta spotkała się z ostrym komentarzem ze strony rosyjskiej- Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało to bowiem bluźnierczym traktowaniem radzieckiego i rosyjskiego dziedzictwa pamięci w Polsce oraz szydzeniem z pamięci bohaterów. Jest to kolejny akt, który nadwątla i tak już złe stosunki między Polską, a Rosją. Władze miasta nie czują się jednak winne. Uważają, że strona rosyjska zapomniała, iż sfinansowała 20 lat temu przeniesienie mauzoleum na Cmentarz Wojenny, które znajdowało się w pobliżu pomnika, a za którego utrzymanie płacą stargardzianie.

Całość komunikatu rosyjskiego MSZ można przeczytać:
po angielsku

po polsku

Kolumna Zwycięstwa w Stargardzie (lub do 1989 roku Pomnik Wdzięczności) CC BY-SA 3.0

Kolumna Zwycięstwa w Stargardzie (lub do 1989 roku Pomnik Wdzięczności)
CC BY-SA 3.0

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Super.

Zostaw własny komentarz